Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kadıköy'e Gezi Anıtı Yapılacak!

Gezi direnişi sırasında yaşamını yitirenlerin anısına Kadıköy Belediyesi tarafından yapımına başlanan "Gezi'de Sonbahar" adlı heykelin tanıtımı yapıldı. Gezi Parkı olaylarının simgesi haline gelen 'kırmızılı kadın' ile hayatını kaybeden gençleri temsil eden yerlere dökülmüş yaprakların bulunduğu heykel, olayların yıldönümüne yetişecek.

yapi.com.tr
Kadıköy'e Gezi Anıtı Yapılacak!

DHA'nın haberine göre, Kadıköy Belediyesi, Gezi Parkı olaylarında yaşamını yitirenlerin anısına "Gezi'de Sonbahar" adlı bir heykel yaptırmaya karar verdi. Alınan karar doğrultusunda heykeltraş Prof. Rahmi Aksungur ile eşi Doç. Ayla Aksungur'un yapımına başladığı heykelin bugün tanıtımı yapıldı.

Tanıtımda konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, "Türkiye'de kurulmak istenen karanlık tablonun örtüsünü yırtan delen Gezi olaylarıdır. Dolayısıyla Gezi olaylarıyla başlayan hürriyet, insan hakları, direniş halen devam ediyor. İnsanlar en ufak haklarını savunuyor. Toplum bu nedenle örgütlü bir şekilde ayağa kalkabiliyor. İnsanlar özgürce taleplerini dile getirebiliyor. Ama bu bize pahalıya mal oldu. O günden bu yana birçok şehit verdik. Kadıköy Gezi olaylarında çok direnç gösterdi. Gezi olaylarında hayatını kaybedenlerin adlarını parklara, meydanlara verdik. Ancak hepsini bir arada simgelemek istedik. Bütün gençleri simgeleyecek bir eser yapılmasını istedik. Bunun adını da 'Gezi'de Sonbahar' koyduk. Aslında bu direnişi anıtıdır. Bütün Türkiye çapında hayatını kaybedenleri simgeleyecek bir heykel yaptık" dedi. 

Heykeltraş Prof. Rahmi Aksungur'un da katıldığı tanıtımda, heykelin özellikleri anlatıldı. Gezi Parkı olaylarının yıl dönümüne yetişecek olan heykel Kadıköy Tarihi Çarşı girişindeki meydana konulacak. 3 metre boyundaki heykelde ellerini yüzüne kapatmış ağlayan kırmızılı kadın ile hayatını kaybeden gençleri temsil eden yerlere dökülmüş yapraklar bulunuyor. Kırmızı olarak yapılan heykelde, kırmızı renk ile hem şehit vurgusu hem de gezi olaylarının simgelerinden olan kırmızılı kadın vurgusu yapılıyor. Çelik takviyeli kompozit fiber kullanılarak yapılan heykelin altında Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybeden gençlerin ismi yazılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadikoye-gezi-aniti-yapilacak_118700.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!