Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

'Gezi Park'sız Plan' için...

Topçu Kışlası Yine Mahkeme Yolunda

Gezi Parkı’ndaki "Kazılı Alana" Tepki

'Gezi Parkı'nda Oldubittiye...

Gezi Nedeniyle Kovulan Şehir...

Foto: DHA

Köylülerden Ağaçlar için Sopalı Nöbet

Yol için 300 Yıllık Ağaçlar Kesilecek!

Dört Bin Yıllık Çınar Tehdit Altında

'Depo Yapıldı, Dere Kurudu,...

Halk Dikti, Belediye Söktü

Asırlık Kavak Ağacını Bu Hale...

2 Milyar Ağaç İşsizliğe Çare Olacak

Gezi Parkı'nda Neler Oluyor?

Reklam için Ağaç Katliamı

1650 Yaşındaki Ağaç Bakımda

Gezi Parkı'nın İlk 'İşgalcileri'...

Çevre Dersini Bisiklet Gezisinde...

Moda’da Gezi Bostanı Açıldı

Moda'ya 'Gezi Bostanı'

Zehnder'den Almanya Gezisi

Kadıköy'e Gezi Anıtı Yapılacak!

'Gezi Davası' Bir Demokrasi Ayıbıdır!

Parklarına Sahip Çıkıyorlar:...

İspanya’nın 'Gezi'si: Gamonal

"'Gezi Ruhu', Ekoloji ve Kentlerin...

"Gezi Olmasaydı 4,8'i Devirirdik"

Bakan Davutoğlu: "Gezi’den...

Papandreou Gezi Parkı'na Ağaç Dikti

Gezi Parkı İzmir'e Geliyor!

"Gezi Kurtuldu, Meydan Kaybedildi"

Gezi’den Sonra Nasıl Bir Taksim?

Mustafa Koç ‘Gezi’ Sessizliğini Bozdu

'Gezi' Sorusu Soğuk Rüzgarlar Estirdi

"Gezi'de Korku Duvarını Yıktık"

"Gezi Adı Değişecekse, Yavuz...

"Saraçoğlu'na Girerlerse,...

İMO'da Gezi mi, Vergi mi İncelenecek?

Olimpiyat'ta Gezi Polemiği Kızışıyor!

"Olimpiyatları Alamazsak Sorumlusu...

Gezi Parkı Hukukunda Son Karar: "İnşaet"

Topbaş: Elimizde Gezi Parkı...

"Gezi'de Stratejik Hata Yapıldı"

Kazdağları 'Gezi' Oldu

'Gezi Eylemleri Müebbetlik Suç!'

"Gezi Parkı'nda İnşaat Yapacağız...

"Gezi’deki Her İnşaat Yasadışıdır"

"Gezi Parkı'na Çivi Dahi Çakılamaz"

Gezi Parkı’nda Yürütmeyi Durdurma...

Bakanlık, Gezi için Bölge...

"Gezi Direnişi Nedeniyle Kovuldum"

İTÜ Gezi Forumu'ndan Mezuniyet...

Erdoğan:'Gezi'ciler Ağaç Katliamı Yaptı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Dünya Çevre Günü dolayısıyla Ankara'da düzenlediği Katı atık düzenli depolama tesisi toplu açılış töreninde konuştu.

yapi.com.tr
1 Erdoğan:'Gezi'ciler Ağaç Katliamı Yaptı

Hürriyet'in haberine göre, Başbakan Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı olaylarına katılanların çevre ve ağaç katliamı yaptığını da öne sürerek, "12-13 ağaç söküldü, "Katliam yapıyorlar" diye başlattıkları olayda, yaptıkları çevre katliamını kimsenin unutması mümkün değil. Taksim’de Dolmabahçe’de yaptıkları ağaç katliamı, hepsi ortada. Dozerle nasıl tahrip ettikleri ortadadır. Bunların derdi çevre mevre değil" diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyor, dünya çevre gününün ülkemiz ve dünyaya hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Birazdan açılışlarını yapacağımız katı atık düzenleme tesislerinin bu şehirlerde yaşayan vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu tesisler 5 il 57 ilçe belediyesiyle üç özel idare sınırları içinde yaşayan yaklaşık 2 milyon nüfusa hizmet verecek. Bu tesislerin yapımında emeği geçen çevre bakanlığımız ve belediyelerimiz başta olmak üzere tüm kurumları kutluyorum.

Günümüzde çevre sorunları ve politikaları, ekonomide kalkınmada enerjide belirleyici etkiye sahip. Türkiye olarak biz de çevre sorunları konusunda fevkalade hassasiyet gösteriyoruz. Bizim çevreye bakışımız, batıdaki popüler çevreci akımlardan farklı. Biz çevreyi Allah'ın eseri ve emaneti olarak görüyoruz. Çevreyi korumanın bir lütuf değil yükümlülük olduğuna inanıyoruz.

"Bizde tek bir dalın kırılmasına rıza göstermeme anlayışı vardır"

İnsan şehri inşa ederken aslında taşın toprağın arasında kendisini inşa eder. Evet şehirle birlikte kendisini inşa eden insan, kendi varlığının ayrılmaz parçası olan tabiata asla sırtını dönemez. Onun tahribine asla göz yumamaz. Bizim medeniyetimizde gereksiz yere tek bir dalın kırılmasına, tek bir çiçeğin koparılmasına rıza göstermeme anlayışı vardır. İçtiğimiz suyun, soluduğumuz havanın, bu bakımdan muhasebesini yapan, ölçüyü elden bırakmadan bir zihin dünyasına sahibiz.

Mevzuat ve uygulama olarak çevre standartlarını ülkemizde de büyük ölçüde geçerli hale getirdik. Yapılanlar elbette önemlidir ama yeterli değildir. Türkiye uzun yılların ihmalinin yanlışlarının bedelini ağır bir şekilde ödemek durumunda kalmıştır. Bugün yaşadığımız sıkıntıların temelinde, işte bu çarpıklık vardır. Evliya Çelebi, Anadolu’da hiç güneş görmeden seyahat etme fırsatından bahsetti.

"Çocuklar huzur içinde yaşasın"

İstanbul böyleydi. Ve attığımız adımlarla adeta ataklarla biz bu yanlışı düzeltmenin gayreti içinde olduk. Bir yandan geçmişin yanlışlarını düzeltmeye çalışırken, bir yandan da yeni projelerle tarihimize yakışır şeyler inşa etmenin çabası içerisindeyiz. Biz istiyoruz ki bu şehirlerde çocuklar kadınlar yaşlılar ve tüm halk huzur içinde yaşasın. Sadece betondan asfalttan ibaret bir şehir, ruhu olmayan mekanik bir şehirdir. Biz şehirlerimizin ruhu olmasını özgün olmasını arzu ediyoruz. Amacımız şairlere ressamlara ilham verecek şehirler inşa etmektir. Sadece ülkemizde değil, dünyada mimarlara mühendislere çevre plancılara esin kaynağı olacak şehirler kurmayı başardığımız gün medeniyetimizin yeniden yükseldiği gündür.

Her alanda mevcut sorunları çözmek için çalışıyoruz. Bakınız 1994 yılında, İstanbul’a belediye başkanı olduğumda, sokaklarında çöp dağları yükseliyordu ve İstanbul’u o zamanlarda bilenler tanıyanlar, onun musluklarından su akmadığını bilirler. Hava kirliliğinin ne durumda olduğunu gayet iyi bilirler. O güzel Haliç’in kıyısından geçmek mümkün değildi. İnsanı tehdit eden kokusuyla, suyunun rengiyle, içinde oluşan adacıklarla haliç’in ne olduğunu çok iyi bilirler. O aslında çevre katliamıydı. Şehrin silueti gecekondularla oluşuyordu. Biz kolları sıvadık. Önce belediye başkanı olarak, temizliği ele aldık. O çöp dağlarını ortadan kaldırdık. Ve o günlerde bazı gazeteler maske dağıtıyorlardı. Hava kirliliği insan sağlığını tehdit eder hale gelmişti. Bütün evlere doğalgazı taşımak suretiyle o 4,5 yıllık başkanlık döneminde, 1 milyon 250 bin haneye biz doğalgazı ulaştırmış olduk.

"İstanbul'un su sıkıntısı yok"

İstanbul susuzdu. Istranca Dağları'ndan 180 kilometreden dağları delerek su sıkıntısını gidermenin gayreti içerisine girdik. Bizden önce CHP belediyesi vardı. Yalova’dan su getirmek suretiyle, tankerlerle susuzluğu gidereceğini iddia ediyordu. Ancak Beşiktaş’ın su ihtiyacını giderebilirsiniz, sonra susuzluğa mahkum edersiniz. Sürekliliği hakim kılan biz olduk. O gün bugün, İstanbul’umuzun su sıkıntısı yok.

Daha sonra Başbakan olarak İstanbul’u en huzurlu cazip şehirlerinden biri haline getirmek için adımlar attık. Refüjleriyle yeşiliyle ağaçlarıyla çiçeklendirmeleriyle örnek bir şehir haline geldi. Ankara da aynı şekilde. Bitti mi, yok. Yapacağımız çok iş var.

Atık su arıtma tesislerinin de sayısını artıyoruz. Belediyelerimizin yüzde 74’ü buna sahip. İnşallah 2023’te bu oranı da yüzde yüze ulaştıracağız. Bugüne kadar bunu kullanmıyorduk. Ama bundan sonra görünen o ki, arıttıktan sonra farklı alanlarda kullanma suyu olarak ondan da istifade etme durumuna geleceğiz. Çünkü içme suyu ile kullanma suyu konusunda, içme suyu konusunda çok zengin bir ülke değiliz. Biz arıtma operasyonu konusunda, içme suyunu o alanda kullanmayalım, biliyoruz ki dünyanın değişik ülkelerinde üç kez beş kez hatta yedi kez arıtmak suretiyle onu kullanma suyu olarak yaşatan ülkeler var.

"Kökünden çözüyoruz"

Hazırladığımız Ergene Havzası koruma planı ile, bu sorunu kökten çözüyoruz. Mesele Ergene’de arıtılan atık suların büyük bölümü CHP’li belediyelerin sorumluluğu altındadır. Onların yapmadığı işi de biz yapıyoruz. Benzer bir projeyi gediz için ortaya koyuyoruz. Biz hükümet olarak Ak Parti olarak her alanda Türkiye’yi geliştirmenin büyütmenin çabası içerisindeyiz. Ancak hizmet makamındakilerinin bazılarının, işi gücü bırakıp milletin değerleriyle uğraştığını görüyoruz. Belediyecilik mi yapacaksın yoksa farklı alanlara mı gireceksin?

"Çevre katliamını kimsenin unutması mümkün değil"

Bozguncular ne kadar uğraşırsa uğraşsın Türkiye’yi yolundan döndüremeyecektir. Hani böyle Gezicilerin havasına girmek suretiyle 12-13 ağaç söküldü, "Katliam yapıyorlar" diye başlattıkları olayda, yaptıkları çevre katliamını kimsenin unutması mümkün değil. Taksim’de Dolmabahçe’de yaptıkları ağaç katliamı, hepsi ortada. Dozerle nasıl tahrip ettikleri ortadadır. Bunların derdi çevre mevre değil. Bunların adında çevre var. biz provokasyonların amacını gayet iyi biliyoruz. Bunlar tabi beyhude uğraşıyorlar. Sabırla kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erdogangeziciler-agac-katliami-yapti_120906.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Haberde deniliyor ki; "Mevzuat ve uygulama olarak çevre standartlarını ülkemizde de büyük ölçüde geçerli hale getirdik." Çevre ile ilgili uygulamalarda en önemli kurumların başında belediyeler gelir. 2005 yılında çıkartılan Belediye yasası madde 1'de belediye tanımı yapılmıştır. Tanımda ÇEVRE kavramı yoktur. Hâlbuki iptal edilen 1930 yılında çıkartılan ilk belediye yasasında belediye tanımında ÇEVRE ve MEDENİ ihtiyaçlar kavramı vardır. Neden bu kavramlar şu andaki belediye yasasında yer almamaktadır. Çevre ve çevrecilik sözde değil uygulamada belli olur. Yaşanan kentsel dönüşüm uygulamalarındaki çevre sorunları canlı belgelerdir. Çevrede RANT kavgası olmaz... Bahtiyar Çetinbaş - inşaat mühendisi YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!