Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gezi Nedeniyle Kovulan Şehir Plancılarının Yargı Zaferi

Taksim Dayanışması üyesi oldukları için İBB ve Beylikdüzü Belediyesi'nin işten attığı ŞPO üyesi iki şehir plancısı işe iade davasını kazandı.

yapi.com.tr
Gezi Nedeniyle Kovulan Şehir Plancılarının Yargı Zaferi

Bianet'ten Nilay Vardar'ın haberine göre, Taksim Dayanışması üyesi olarak Taksim trafiğini yer altına indiren ve Gezi Parkı'na 1939'da yıkılan Topçu Kışlası'nı yeniden inşasını öngören Taksim Projesi'ne karşı çıktıkları için belediyenin işten attığı Şehir Plancıları Odası üyesi iki şehir plancısı işe iade davasını kazandı.

Önce İBB attı

Önce 12 Mart 2012'de Şehir Plancılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Balyemez, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı taşeron firma tarafından işten çıkartıldı.

Gerekçe, Taksim Dayanışması'nın İBB önünde düzenlediği basın açıklamasında Taksim Meydanı için hazırlanan İmar Planlarına yönelik bireysel itiraz dilekçelerini sunmasıydı.

Bu eylem sırasında Süleyman Balyemez 'in kimlik bilgileri güvenlik görevlilerince kayıt altına alınmış ve eylemin ardından bir hafta sonra yedi yıldır çalıştığı işinden çıkartılmıştı.

Gezi sürecinde de Beylikdüzü attı

İkinci olarak ise Gezi parkı direnişinin hemen ardından 18 Temmuz 2013'te yine Şehir Plancılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Gürkan Akgün, dönemin AKP'li Beylikdüzü Belediyesi tarafından işten çıkarıldı.

Gürkan Akgün, Taksim Dayanışması bileşeni olan Şehir Plancıları Odası'nın Gezi Parkı sürecindeki duruşu nedeniyle işten çıkarıldığını söylemişti.

İki üye de açtığı davada işe iade davası ve tazminat hakkı kazandı.

"Siyasi bir karardı"

Beylikdüzü Belediyesi'nde yeniden şehir plancısı olarak işine geri dönen Gürkan Akgün, "Taksim Dayanışması bileşeni olan ŞPO'nın Gezi Parkı sürecindeki duruşu nedeniyle işten çıkarılmıştım. Çok hasız ve siyasi bir karardı. Beni çıkartma gerekçeleri olarak sundukları bahanelerin hukuki bir tarafı olmadığı mahkemece de onaylandı. Açıkçası bu kararı bekliyorduk zaten" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gezi-nedeniyle-kovulan-sehir-plancilarinin-yargi-zaferi_123129.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!