Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul Finans Merkezi’nin Tasarımcısı Seçildi!

Halk GYO, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi arsası üzerinde inşa etmeyi planladığı 46 ve 34 katlı iki kule ve 8 katlı 3 bina için tasarım firması seçim sürecini tamamladı. Halk GYO, tasarım süreci için SEYAŞ Sey Mimarlık Mühendislik Müşavirlik ile çalışma kararı aldı.

yapi.com.tr
İstanbul Finans Merkezi’nin Tasarımcısı Seçildi!

16 yerli ve yabancı firma arasında yapılan değerlendirme sonucunda tasarım firması seçim sürecini tamamlayan Halk GYO İFM projesinde Seyaş ve Aecom’dan, ihtiyaç programının belirlenmesi, konsept, avan, ruhsat ve uygulama projeleri de dahil olmak üzere her türlü danışmanlık hizmetini ve uygulama kontrolünü de içerecek şekilde tasarım çalışmalarında hizmet alacak. Halk GYO ofis kuleleri için aynı zamanda çevre dostu binalarda dünya genelinde en geçerli standart olarak kabul edilen LEED yeşil bina standardı altında asgari ‘Silver’ sertifikası alınması hedefleniyor. Tasarım çalışmaları halen devam eden Halk GYO ofis kulelerinin konseptleri itibariyle çağdaş ve İstanbul Finans Merkezi master planına uygun olarak Selçuklu motiflerinin yer aldığı özgün bir proje olarak öne çıkması planlanıyor. Halk GYO ofis kulelerinin yüksek bir ticari verimlilikte, büyüme projeksiyonlarına cevap verebilecek şekilde esnek bir yaklaşımla, iç konfor, enerji verimliliği ve diğer sürdürülebilirlik kriterlerine uygun olarak tasarlanması diğer hedefler arasında.

Halk GYO’nun hedefi 3 milyar TL

Merkezi Ankara’da bulunan kamu bankaları Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası ve BDDK ve SPK gibi kurumları tek bir merkezde toplayacak İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesinin toplam alanı 1,7 milyon metrekare. Mimari tasarım çalışmaları devam eden ve yeşil alanlarla desteklenecek IFM projesi tamamlandığında 50 bin kişiye istihdam sağlayacak. Projenin 25 bin ziyaretçi kapasitesi ve 11 bin kişilik yaşayan nüfusuyla haftanın 7 günü 24 saat canlı bir merkez olması planlanıyor. Halk GYO bu proje ile gayrimenkul portföy büyüklüğünü 3 milyar TL’yi aşan seviyelere ulaştırmayı hedefliyor. Halk GYO’nun kuruluşuna göre gayrimenkul portföy büyüklüğü yüzde 119 artarak  2012 yılı sonu itibariyle 1.079 milyon TL’ye  ulaştı. Halk GYO düzenli kira geliri elde ettiği 22 binasına ek olarak portföyünü önemli lokasyonlarda yüksek gelir getirmesi beklenen ofis, otel ve konut projeleri ile büyütmeye devam ediyor.

SEYAŞ ve Aecom hakkında:

SEYAŞ faaliyet alanları arasında; konut, sanayi, eğitim, sağlık, spor, ulaşım, ticari, kültürel, yönetim ve turizm yapıları yer alan firma; tasarım öncesi planlanama, tasarım hizmetleri, tüm disiplin ve safhalarda proje hizmetleri, ihale ve inşaat yönetim hizmetleri veriyor. Firmanın projelerinden bazıları; İşbank Kuleleri Uygulama ve Detay Projeleri, Landmark Tower Uygulama ve Detay Projeleri ile Arap Türk Bankası Genel Müdürlük Binası, Ankara Karum Ticaret Merkezi, Kızılcahamam Termal Tesisleri, Türkmen Sivil Havacılık Binası komple tasarım projeleri sıralanabilir. Türkiye’nin ilk LEED Gold  sertifikalı tesisi  olan Siemens Gebze Yerleşkesi ile Türkiye’nin ilk LEED Platinium sertifikalı tesisi olan  Basf Gebze Yerleşkesinin de aralarında bulunduğu Areva (Schneider), Pratt Whitney THY TEC, Bilim İlaç, Avon, Proctor and Gamble, CocaCola gibi üretim tesislerinin komple tasarım ve inşaat yönetimini gerçekleştirdi. Merkezi A.B.D. Los Angeles’da bulunan Aecom, yaklaşık 45.000’den fazla uzman mühendis ve mimarla 140 ülkede hizmet veriyor. Yüksek binalarda uzmanlaşan Aecom bugüne kadar 500’den fazla yüksek bina projesinde tasarımdan proje ve inşaat yönetimine birçok görevde bulundu. Bu projeler arasında New York’da yıkılan ikiz kulelerin yerine yapılan One World Trade Center, Londra’da bulunan ve halen Avrupa’nın en yüksek binası unvanını taşıyan The Shard gökdeleni,  dünyanın en yüksek binası olan ve Dubai’de bulunan Burj Khalifa kulesi Aecom’un çeşitli görevler üstlendiği yüksek bina projelerinden bazıları. Yine şirketin tasarımında görev aldığı dünyanın önde gelen yüksek binaları arasında yer alan Şangai Uluslarası Finans Merkezi kuleleri, Suudi Arabistan’ın en yüksek kulesi olan Kingdom Centre, yine Çin’de bulunan ve 2005 yılında tamamlanan 96 metre yüksekliğindeki Meteoroloji Kulesi ve Shenzhen şehrinde bulunan Galaxy Central Plaza sayılabilir.    

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-finans-merkezinin-tasarimcisi-secildi-_108389.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!