Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Finans Merkezinde Yer Alacak Bankaların Projeleri için Toplanacaklar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı heyeti, Başbakan Yardımcısı Babacan ile İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nde yer alacak bankaların projeleri üzerine toplantı yapacak.

yapi.com.tr
Finans Merkezinde Yer Alacak Bankaların Projeleri için Toplanacaklar

Bakanlık heyeti, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile 19 Eylül Perşembe günü finans merkezinde yer alacak bankaların projeleri üzerine toplantı yapacak. Merkez Bankası, Halk, Vakıflar  ve Ziraat bankaları, Sermaye Piyasası Kurulu gibi kurumların genel merkezlerinin yanı sıra Ağaoğlu ve İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ gibi özel sektör yatırımlarını da bünyesinde barındıracak merkez için yapılacak toplantıda, projeler incelenerek onaylanacak. Dünya Gazetesi'nin haberine göre, onay aşamasının ardından bu yıl sonuna kadar finans merkezinin yapımına başlanacak.

Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek tasarlanan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi, tarihi yarımada, Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı'nın etkilerini bugüne taşımayı amaçlıyor. Ataşehir'de E5 ile TEM otoyollarının kesiştiği alanda yer alacak merkez, konumu ve mimarisiyle 'Anadolu Yakası'nın simgesi' olarak tasarlandı.

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi, 3 bin kişilik kongre ve kültür sarayı, kütüphane, oteller, okul, kreş, cami, sağlık merkezi, itfaiye, karakol gibi destek ve hizmet birimlerinden oluşacak. Eğitim, ticaret ve kültürel faaliyetlerin bölgelere göre ayrıldığı merkezin 50 bin kişiye istihdam sağlaması öngörülüyor.

25 bin kişilik ziyaretçi kapasitesi ve 11 bin kişilik yaşayan nüfusuyla 7 gün 24 saat yaşamın olacağı bir alan olarak tasarlanan merkezin deprem analizleri Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Deprem Araştırma Enstitüsünce yapıldı. Elektrik enerjisini kendi üreten, çevreye duyarlı, düşük karbon emisyonlu akıllı binalardan oluşacak merkezde, birbirini yedekleyen kablolu ve kablosuz internet, iletişim iç ağı, mobil telefon, yol bulma, otopark yönetimi ve elektronik güvenlik sistemleri de yer alacak.

Metro ve çevre yollarıyla rahat ulaşımın planlandığı merkezin, spor, alışveriş, eğlence konseptiyle de vatandaşlar için cazibe merkezi olması hedefleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/finans-merkezinde-yer-alacak-bankalarin-projeleri-icin-toplanacaklar_112304.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!