Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul'a Konut Balonu Uyarısı

Kahin ekonomist Nouriel Roubini dünyaya yeni konut balonu uyarısı yaptı. Türkiye’nin de büyük şehirlerinde konut balonu riski olduğunu belirtti. Roubini Global Economics Türkiye Ekonomisti Maya Senussi Türkiye’de konut balonu riskinin gelişmiş ülkeler kadar olmadığını ancak lüks ve ticari yapılarda kapasitenin eritilemeyebileceğini söyledi.

yapi.com.tr
İstanbul'a Konut Balonu Uyarısı

Hürriyet Gazetesi'nden Barış Balcı'nın haberine göre, 2008'de patlak veren ve konut kredileri cephesinde başlayan finansal krizi önceden tahmin etmesiyle tanınan "kahin" ekonomist Nouriel Roubini Guardian gazetesine kaleme aldığı makalede dünyaya konut balonu uyarısı yaptı. Avrupa'nın birçok ülkesinde İngiltere ile birlikte konut balonu emarelerinin görüldüğünü belirten Roubini Çin, İsrail ve Singapur'da da konut balonlarının görüldüğünü Türkiye'nin ise büyük şehirlerinde konut balonu riski bulunduğunu belirtti. Roubini Türkiye'de yüksek enflasyonun risk taşıdığını yazdı.

İstanbul'da lüks ve ticari konut balonu riski

Roubini'nin dünyayı kapsayan bu konut balonu uyarısının karşısında Roubini Global Economics'in Türkiye Ekonomist'i Maya Senussi Türkiye'nin ne derece risk taşıdığını anlattı. Maya Senussi Türkiye'de İngiltere ve Londra tarzı bir konut balonu riski olmadığını buna karşın İstanbul'da lüks konut ve ticari bina alanında kapasiteyi aşan bir konut stoku oluşabileceğine dikkat çekti.

Türkiye'de konut kredilerindeki düşük faizin, kentsel dönüşüm hamlesinin ve yabancıların konut alımına yönelik yasaların balon oluşmasını şimdilik engellediğini belirten Senussi, Antalya, Kocaeli gibi bazı büyük kentlerde fiyatların aksine düştüğünü ancak İstanbul'un ticari ve lüks gayrimenkullerde kapasitenin eritilemeyebileceğini belirtti.

İstanbul'un konut sektöründeki yükselişinin Londra'nın aksine arz merkezli olduğuna dikkat çeken Sanussi inşaat şirketlerinin döviz borçlarının risk yaratabileceğini belirtti. Senussi "Bankaların gayrimenkul şirketlerine verdikleri döviz kredilerini net bilmiyoruz. Bu krediler ticari krediler kategorisine giriyor. Ancak döviz cinsi ticari kredilerde çok büyük artış var. Dolardaki yükselişle birlikte bu krediler risk oluşturuyor. Türkiye'de tüketimi azaltıcı önlemler de düşünüldüğünde oluşabilecek yavaş büyüme dolar borcu olan şirketlerin elinde aşırı stoklar kalmasına yol açabilir" dedi.

ETİKETLER: konut
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-konut-balonu-uyarisi_114589.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!