Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Konutta Alt-Orta Segmentte Asla Balon Yok'

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, TOKİ'nin ürettiği konut segmentinde ''balon'' değil talep patlaması olduğunu belirterek, "Özellikle belli segmentlerde, bizim uğraştığımız orta gelir seviyesine kadar olan segmentlerde asla ve kata bir balon olduğu kanaatinde değilim" dedi.

yapi.com.tr/AA
'Konutta Alt-Orta Segmentte Asla Balon Yok'

Turan, yaptığı açıklamada, TOKİ konutlarında, talep ya da herhangi bir satış sorunu yaşanmadığını, yoğun ilgiye yanıt vermeye çalıştıklarını söyledi. "TOKİ'nin elinde satılmayan 120 bin dolayında konut bulunduğu" yönündeki iddiaları değerlendiren Turan, şöyle konuştu: "TOKİ'nin elinde, 120 bin falan değil, 120 olabilir. 120, 200, 500 belki, bu yani 500'ün altında bir rakamdır bizim elimizde. Satamadığımız değil, yani bazı daireler vardır mesela kuzey cephede kalmıştır, bir daire vardır bir projede, iki daire... Ama asla ve kata 500'lü, binli rakamların altındadır kesinlikle. '120 bin' diye bir rakam yoktur."

Turan, TOKİ'nin ürettiği konutlara, birçok bölgede büyük ilgi olduğunu vurgulayarak, "Bir bölgemizde, sadece 19 konuta 5 bin 200 tane müracaat alıyoruz. 750 konuta 12 bin müracaat alıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Bizde balon yok talep patlaması var"

"Türkiye'de konut balonu olabileceği"ne ilişkin yurt dışından zaman zaman yapılan yorumlara da değinerek, şunları kaydetti: "Şunu söyleyebilirim; bizde balon yok, talep patlaması var, bizim segmentimizde. Şimdi Türkiye'de özel sektörde, belki üst segmentlerde sıkışma olabilir. Arz talep dengesine göre fazla arz yapılabilir ama özel sektör bunu dengeler zaten, satamıyorsa o segmente yatırım yapmaz. Fakat ben sektörde bir balon hadisesinde, özellikle belli segmentlerde, bizim uğraştığımız orta gelir seviyesine kadar olan segmentlerde asla ve kata bir balon olduğu kanaatinde değilim. Kısmen üst segmentlerde sıkıntı olabilir, bunu da ben bilmiyorum, bunu özel sektör temsilcileri daha iyi okurlar."

"Dengeleyici bir unsuruz"

Yüksek arazi fiyatlarının inşaat maliyetleri ve konut fiyatlarına etkisine de değinen Turan, inşaat sektörünün, Türkiye'nin en kıymetli, belki de ekonominin en dinamik sektörlerinden birisi olduğuna dikkati çekti. Turan, bu sektörün en önemli argümanlarından bir tanesinin gayrimenkul, arazi fiyatları olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"İşte yine tam da o noktada TOKİ'nin kanuni yetkisi de bu sektörü dengeleyecek unsurlardan bir tanesidir. Sektörde bir şey olursa biz konut almada zorlanan alt ve orta gelir grubundaki vatandaşlarımız adına tam da dengeleyici bir unsuruz. İşte o noktada biz varız. Dolayısıyla çok yüksek fiyatlara kimse almaz. TOKİ, bu segmente, bu vatandaşlarımıza yönelik yılda asgari 50 bin konut üretiyor. Arazi üretimimiz de tabii bu çerçevede devam ediyor. Ama büyük bir piyasadan bahsediyoruz. Dolayısıyla hepsini benim okumam ya da cevaplamam doğru değil."

"Kurdaki sapma"

Döviz kurlarındaki artışın sektöre olası yansımalarına da değinen Turan, "Kurdaki sapma, yüzde 15-20'lik bir sapma söz konusu. O da şu anda daha stabil olmuş vaziyette değil. Ben sektörü etkilediği kanaatinde değilim" değerlendirmesinde bulundu.

"Ekonomik verileri okumak için..."

Borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut sahipleri için bir süre önce yüzde 20 indirim kampanyası düzenlediklerini hatırlatan Turan, şunları dile getirdi: "En son indirim kampanyamızdan 2013 yılı sonunda 12 bin vatandaşımız faydalandı. Aynı koşullardaydı. 2015 yılının mart ayında yaptığımız indirim kampanyasından tam üç katı, 34 bin vatandaşımız faydalandı. Daha önemli veri vereceğim; 'Vatandaşlarımız kendi borçlarını nasıl kapattılar?' diye baktık. 1 milyar 400 milyon liraya yakın bir borç kapatıldı. Bunun 700 milyon lirasını vatandaşımız kendi kaynaklarından yatırdı, kredi dahi kullanmadı. O zaman şu var; ekonomik verileri okumak için dışarıdan illa ekonomik şeylere gerek yok. Biz, bizim tarafımızdan görüyoruz, sektörde önemli bir yer kaplıyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutta-alt-orta-segmentte-asla-balon-yok_129816.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!