Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Konutta Balon Riski için KDV, Vergi ve Harçlar Düşürülmeli

Soyak Holding CEO’su ve GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Dr. M. Emre Çamlıbel, konutta fiyat balonu olmadığını, uzun vadede de arz fazlası balonu oluşmaması için yüzde 8-18 olan KDV ve konutun satış fiyatının yüzde 12’si olan vergi ve harçların oranlarının düşürülmesi gerektiğini söyledi.

yapi.com.tr
Konutta Balon Riski için KDV, Vergi ve Harçlar Düşürülmeli

Soyak Holding CEO’su ve GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Dr. M. Emre Çamlıbel, Gayrimenkul İçin Strateji Platformu (GİSP) tarafından Emlak 2013 kapsamında düzenlenen ‘Türkiye’deki Gayrimenkul Projeleri Finansman Yöntemleri’ konulu panelde son dönemde gündem olan konutta balon ve finansman enstrümanları konularında değerlendirmelerde bulundu.

Dr. Çamlıbel, 5 Aralık’ta düzenlenen paneldeki konuşması sırasında konutta fiyat balonu olmadığını belirterek, “Son 3-4 yılda konut fiyatları enflasyon kadar arttı. Bu yüzden konutta fiyat balonu yok. Arz tarafındaysa kısa vadede balon söz konusu değil. Ancak uzun vadede arz fazlası oluşmaması için yapılması gerekenler var. Ülkemizde konut ihtiyacı daha çok orta gelir grubunda. Arz, orta gelir grubunda devam etmeli” dedi. Çamlıbel, konut satışlarında satış fiyatının yüzde 12’si olan vergi ve harçların ve yüzde 18’e çıkarılan KDV oranının fazla olduğunu vurgulayarak, “Yaptığımız çalışmalara göre konutta KDV’nin yüzde 18 artması GSMH’yı 10 milyar USD düşürecek. Ayrıca istihdamı da doğrudan etkileyerek 300 bin kişinin işsiz kalmasına neden olacak. Uzun vadede arz balonu yaşamamak için kamu tarafından mutlaka bu konuları kapsayan önlemler alınmalı” dedi.

Çamlıbel panelde gayrimenkul şirketlerin tarafından kullanılan mevcut ve yeni finansal enstrümanlar hakkında görüşlerini paylaşarak, Türkiye’de gayrimenkul şirketlerinin finansman elde etmek için en fazla kullandıkları yöntemin projelerin ön satışların elde ettikleri gelir olduğunu belirtti. Gayrimenkul sertifikası, ve sukuk gibi yeni finansal enstrümanların hepsinin önemli, faydalı ve gerekli olduğunu vurgulayan Dr. Çamlıbel, bunların efektif şeklide uygulanabilmesi, gayrimenkul projelerini finanse edebilmeleri için bazı düzenlemelerin de gerekli olduğunu sözlerine ekledi. Aynı zamanda bu yeni enstrümanların hem yerli kurumsal yatırımcı hem uluslararası yatırımcılar hem de bireysel yatırımcılar tarafından bilgi eksikliği yüzünden rağbet görmediğini de belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutta-balon-riski-icin-kdv-vergi-ve-harclar-dusurulmeli_114727.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!