Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul'da Hiçbir Şey Eskisi gibi Olmayacak

3. Havalimanı'nın Çevre Etki Değerlendirme raporu ışığında şunu söyleyebiliriz: Orman ve su ekosisteminde geri dönüşü olmayan bir tahribat yaşanacak!

yapi.com.tr
İstanbul'da Hiçbir Şey Eskisi gibi Olmayacak

Bahçeşehir Üniversitesi'nden Yard. Doç. Dr. Çağlar Yurtseven, Radikal İki için İstanbul'un kuzeyine yapılması planlanan 3. havalimanı projesini yazdı. Geçtiğimiz günlerde açıklanan 3. Havalimanı’nın Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun yoğun gündemde yeterince yer bulamadığını kaydeden Yurtseven, oysa havalimanının, kamuoyunun ikna edildiği üzere çoklukla eski maden ocakları arazisine değil, ormana yapılacağının söz konusu raporla ortaya çıktığını yazdı. Havalimanı projesinin tablonun küçük bir parçasına karşılık geldiğine dikkat çeken Yurtseven, İstanbul’un tarihten bu yana orman ve su varlığıyla 'dokunulmaz' arazileri olan kuzey tabiat varlıklarının, 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nu da kapsayan projeler bütünüyle ortadan kaldırılacağına dikkat çekti.

 


Yurtseven'in yazısı şöyle:

İstanbul ’un kuzeyini imara açan önemli projelerden 3. Havalimanı’nın Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu, geçtiğimiz günlerde açıklandı. Kamuoyunun yoğun gündeminde hak ettiği yeri almadığına inandığım ÇED raporlarının genel olarak, AB kriterlerine göre belirli büyüklüğü aşan projeler için oluşturulması, projelerin de bu raporlar ışığında değerlendirilmesi gerekiyor. Nitekim Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da, çağdaş normlara uygun bir şekilde 3. Havalimanı için bu raporu bağımsız bir firmaya hazırlattı ve yine tüm saygınlığıyla internet sitesinde kamuoyuyla paylaştı. Rapora göre 3. Havalimanı proje alanının yüzde 80’i orman. Proje alanındaki ağaç sayısı 2 milyon 513 bin 341. Yüz binlerce ağacın kesilmesiyle doğal bitki örtüsü ortadan kalkacak. Bölgedeki 70 göl, gölcük ve gölet ile canlı yaşam yok olacak. Onlarca kuş türü ortadan kalkacak. Terkos Barajı ve Alibey Barajı’nı besleyen dereler de içme suyu barajlarımıza kirli su taşıyacak. Günlük yolcu kapasitesinin 411 bin olacağı öngörüldüğü için 2 bine yakın orta yüklü ticari araç, 100 bine yakın otomobil oraya gidip gelecek. Özetle orman ve su ekosisteminde geri dönüşü olmayan tahribat yaşanacak.

Buraya kadar her şey Batı normlarında ilerledi: Bir proje düşünüldü, ÇED raporları bağımsız kuruluşlara hazırlatıldı ve kamuoyuyla paylaşıldı. Bundan sonra, çağdaş ülkelerde ve öykündüğümüz süper güçlerde hiç düşünülmeden atılacak adım, planlanan inşaatın çevreye, geleceğe vereceği olağanüstü zararlardan dolayı projeyi iptal etmektir. Bizde ise herkes emin ki, projenin yürütücüleri için bu rapor hiçbir anlam ifade etmiyor. Öyle ki havalimanının, kamuoyunun ikna edildiği üzere çoklukla eski maden ocakları arazisine değil, ormana yapılacağı da ancak bu raporla ortaya çıktı.

Ormanlar yok olacak

“Bitkiler ve ağaçlar O’nun buyruğuna boyun eğerler. Göğü Allah yükseltti ve dengeyi O koydu. Sakın dengeyi bozmayın.” (Kur’an 55:6,7,8. Rahman Suresi 6. 7. 8. ayetler.)

Daha acısı havalimanı, tablonun yalnızca küçük bir parçası. İstanbul’un tarihten bu yana orman ve su varlığıyla “dokunulmaz” arazileri olan kuzey tabiat varlıklarının, 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nu da kapsayan projeler bütünüyle ortadan kaldırılması kararlaştırıldı. Medeniyet tarihi gösteriyor ki, yolun gittiği yere yerleşim de gider, yeni otoyolun ve köprünün güzergâhında yerleşimin başlaması da kaçınılmaz. Bu, ülkemizde “çevre yolu” olarak yapılan karayollarının bir süre sonra “şehir içi” yola dönmesinden de, köprü ve otoyol güzergâhında şu an sit alanı olan ve normal koşullarda hiçbir inşaatın yapılamayacağı arazilerin fiyatlarındaki olağanüstü artıştan da belli. Tahribat için yalnız yukarıda sayılan projeler bile yeterliyken bir de yeni yerleşim yerlerinin kurulması da kısa vadede ortaya çıkacak. Tahribatın tam boyutları hakkında öngörümüz de olamayacak, çünkü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, üçüncü köprüyü ÇED’den muaf tutacak bir yönetmelik çıkardı!

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-hicbir-sey-eskisi-gibi-olmayacak_108315.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!