Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

İstanbulSMD ve Türk Ytong'tan Kentsel Dönüşüm Rehberi

Kentsel dönüşüm ve riskli yapı yenileme sürecindeki vatandaşları hakları ve süreçler konusunda bilgilendirme amacıyla İstanbul Serbest Mimarlar Derneği ve Türk Ytong’un işbirliği ile geliştirilen Sarı Işık: Kentsel Dönüşüme Hazırlan Projesi'ni başlattı. Proje kapsamında 97 sayfalık kentsel dönüşüm rehberi hazırlandı.

yapı.com.tr
İstanbulSMD ve Türk Ytong'tan Kentsel Dönüşüm Rehberi

Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD) Başkanı Prof. Ertun Hızıroğlu, kentsel dönüşüm sürecindeki en kritik faktörün sağlıklı ve kaliteli yaşam alanlarının doğru projelendirilmesi olduğunu belirterek; “Başta Kadıköy olmak üzere İstanbul’un çeşitli yerlerinde kentsel dönüşüm hareketinin gün geçtikçe hızlandığını ve yoğunluk kazandığını görüyoruz. Mülk sahipleri, belediyeler, müteahhitler ve bakanlıklar arasında süregiden bu yenileme faaliyeti oldukça karmaşık ve zorlu. Öncelikli ihtiyacımızın sağlıklı ve kaliteli yaşam alanları olduğunu unutmamamız lazım. Proje aracılığı ile vatandaşların mimarlık bilimiyle doğrudan ilişkiye geçtiği bu süreci elimizden geldiğince özetlemeye, onlara yol göstermeye gayret ettik” dedi.

Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı F. Fethi Hinginar ise, vatandaşların içinde bulunduğu sürece dair olabildiğince bilinçlenmesi gerektiğini vurgulayarak; “Dönüşümün en üst seviyede gerçekleştiği Kadıköy’de yapılan araştırmalarda, ilçe sakinlerinin pek çok konuda bilgiye ihtiyaç duyduklarını gözlemledik. Bundan hareketle, mimarları mülk sahipleri ile bir araya getirerek, vatandaşların doğru bilgiye erişebilecekleri bir proje hazırladık. Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde, kentsel dönüşüm sadece İstanbul’da değil, ülke genelinde önemli bir gündem maddesi. İnanıyorum projemiz Kadıköy ile başlayarak, pek çok il ve ilçeye yayılacak kapsamda bir bilgilendirme hareketi olacak” dedi.

İstanbul SMD Yönetim Kurulu Üyesi Umut İyigün de altyapıya önem vermediğimiz sürece orta ve uzun vadede çok büyük sorunlarla karşılaşabileceğimizi dile getirerek, “Yeşil alanlar giderek azalıyor, büyük bir betonlaşma sorunuyla karşı karşıyayız. Kentsel dönüşümü parsel bazında ele almak yerine ada bazlı çözümler üretmeliyiz” diye belirtti. 

Rehber hazırlandı

Kentsel dönüşüm sürecindeki vatandaşları, başta mimari ve teknik olmak üzere, karşılaşacakları temel konu başlıkları hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirmek amacıyla proje, Kadıköy pilot bölge çalışması ile başladı. Çalışma kapsamında yayınlanan ve vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılacak olan 97 sayfalık rehber, toplam 15 yıllık bir süreçte riskli yapı stasündeki yaklaşık 12 bin binanın yenileneceği Kadıköy’de yaşayan vatandaşlardan alınan görüşler ışığında hazırlandı.

Kentsel dönüşümün tanımından, ilgili kanunlara, sürece dahil olan kamu ve özel sektör temsilcilerinin görev ve sorumluluklarından, projelendirme, sözleşme aşamalarına kadar kentsel dönüşüm sürecinin tüm aşamalarını özetleyen rehber, kritik karar noktaları için vatandaşları hakları ve sorumlulukları konusunda önceden bilgilendiriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulsmd-ve-turk-ytongtan-kentsel-donusum-rehberi-_144920.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!