Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

O İlçede Kentsel Dönüşüm Başlıyor

Yıkımı 2009'da gerçekleştirilen Bayrampaşa'daki eski cezaevi alanında hayata geçirilecek kentsel dönüşüm projesi, ekim ayı başında düzenlenecek törenle başlayacak. Proje maliyeti yaklaşık 1 milyar lira olan alana 2 bin 300 konut, devlet hastanesi, okul, cami, meydan, kültür ve sanat merkezi, yer altı otoparkı ve dükkanlar inşa edilecek.

yapi.com.tr/AA
O İlçede Kentsel Dönüşüm Başlıyor

Bayrampaşa'da yıkımı 2009'da  gerçekleştirilen eski cezaevi alanında hayata geçirilecek kentsel dönüşüm projesi  için ilk kazma,  ekim ayı başında vurulacak.

Bayrampaşa'daki İsmetpaşa Mahallesi'nde mülkiyeti İstanbul Büyükşehir  Belediyesi’nde olan ve Atatürk Havalimanı’na 15 kilometre uzaklıkta konumlanan  195 bin 350 metrekare yüz ölçümüne sahip arazide yaklaşık 600 bin metrekarelik  inşaat yapılacak.

Proje maliyeti yaklaşık 1 milyar lira olan alana 2 bin 300 konut,  devlet Hastanesi, okul, cami, meydan, kültür ve sanat merkezi, yer altı otoparkı ve dükkanlar inşa edilecek.

Depreme dayanıklılık önceliğinde, dönüşüm odaklı hayata geçirilecek  proje kapsamında inşa edilecek konutların ticari satışı yapılmayacak. Proje  alanında yaklaşık 10 bin kişilik nüfus yaşayacak.

"Boşaltılan adaları da yıkacağız"

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, yaptığı açıklamada, Eski Cezaevi Alanı Kentsel Dönüşüm Projesi'nin KİPTAŞ tarafından  yapılacağını söyledi.

Ekim ayı başında proje için ilk kazmayı vuracaklarını aktaran Aydıner,  şantiyeler kurulduktan sonra  kazık ve hafriyat çalışmalarının başlayacağını  ardından da temelin atılacağını anlattı.

Aydıner, 2019 seçimlerine kadar projenin tamamına yakınını hastane  alanı hariç bitirmeyi hedeflediklerini belirterek, “Çünkü yeni hastane mevcut  TEİAŞ alanına yapılacak. Şu anda TEİAŞ alanının taşınacağı yerde çalışmalar  başlamış bulunmakta. Buradaki çalışmalar tamamlandığında TEİAŞ buraya taşınacak  ve mevcut alana da hastane yapılacak. Bunun tamamlanması da 3-4 yıllık bir süreç  alacak.” dedi.

Projede kültür merkezleri ve yaklaşık 2 bin 300 konutun  bulunacağını  hatırlatan Aydıner, şöyle devam etti:

"Bu konutlar kentsel dönüşüm amacıyla yapılıyor. Bu daireler ticari  amaçla satılmayacak. Bir mahallemizin bir kısmı, inşaatlar tamamlandıktan sonra  buraya taşınacak. İkinci aşamada da boşaltılan bölge yıkılarak bu döngüyü devam  ettirme düşüncesindeyiz. Vatandaşlarımız mevcut dairelerinin durumuna göre belli  oranda kesinti yapılarak yeni projeden hak sahibi olacaklar." Bu alanda aynı zamanda iki okul, bir metro istasyonu, sosyal donatı alanları, 20-25 metre genişlikte iki katlı bulvarın yer alacağını vurgulayan  Aydıner, alanın altında yaklaşık 4 bin araçlık otoparkın da bulunacağını söyledi.

Yeni bir yaşam alanı

Bayrampaşa'yı yeni bir yaşam alanına kavuşturmanın mutluluğunu yaşayacaklarını dile getiren Aydıner, şunları kaydetti:

"Vatandaşımız olaya şöyle bakıyor; 'bir göreyim' diyor. Buna rağmen  bölgedeki vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 70’i ile bilgilendirme amaçlı  görüşmeler yapılmıştır. İnşaat başladığı andan itibaren vatandaşlarımızın  tamamıyla görüşülerek gerekli protokoller yapılacaktır. Vatandaşlarımızın yeni  yaşam alanlarında oturacakları anı dört gözle bekledikleri ve bir an önce  inşaatın başlamasını istedikleri kanaati bende hasıl oluyor. O nedenle inşaat bir  an önce başlayacak ve mahallenin dönüşümünü gerçekleştirmiş olacağız.

Aydıner, projenin yaklaşık 1 milyar liralık bir yatırım olduğunu  yineleyerek, TEM'in üstünün bu proje kapsamında kapatılması ve Bayrampaşa’ya  meydan kazandırılması için de İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile görüşmelerin  devam ettiğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/o-ilcede-kentsel-donusum-basliyor_151005.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!