Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul'un Silüetini Bozan Kulelere Dava!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün yaptığı 'sahibine kırgınım' açıklamasıyla gündeme gelen,İstanbul'un tarihi yarımada siluetini bozduğu eleştirilerinin hedefindeki Zeytinburnu OnaltıDokuz kuleleri için Mavi Marmara dosyasında mağdur ailelerinin de avukatlığını üstlenen Elmadağ Hukuk Bürosu'nun iptal davası açtığı ortaya çıktı.

yapi.com.tr
İstanbul'un Silüetini Bozan Kulelere Dava!

Habertürk'ün haberine göre, Elmadağ Hukuk Bürosu adına dava açan Avukat Cihat Gökdemir, öncelikle İstanbul 4 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na, Zeytinburnu Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) başvurdu. Koruma Kurulu verdiği yanıtta tarihi yarımada siluetini etkilediği, gereğinin ilgili idarelerce yapılması gerektiği belirtildi. Avukat Gökdemir daha sonra sırasıyla Zeytinburnu Belediyesi'nden inşaatın silueti bozmayacak şekle getirilmesi için plan tadilatı yapılmasını istedi. Talebine olumsuz yanıt alan Avukat Gökdemir İBB'ye de başvurarak OnaltıDokuz kulelerinin mühürlenerek durdurulmasını talep etti.

Belediye davanın reddini istedi

Avukat Gökdemir talebini, “İstanbul'da ikamet eden bir vatandaş-hemşeri olarak, belediye karar ve hizmetlerine katılma ve şehrimizin doğal ve tarihi değerlerini korumak için gerekli tedbirleri alma ve bu hususta talepte bulunma” hakkına dayandırdı. Dava için savunma gönderen Zeytinburnu Belediyesi davanın reddedilmesi gerektiğini belirtti.

Avukat Gökdemir'in Yeşilköy’de çalıştığını, dava konusu yapı ile ilgili olarak kişisel, güncel, meşru menfaati ve menfaat ihlali olmadığını belirten belediye, bu nedenlerle dava açma ehliyeti olmadığını ileri sürdü. ‘Orada 1 senedir yaşayanlar var’ Başbakan Erdoğan'ın, '5 yıldır konuşmuyorum” dediği OnaltıDokuz Projesi'nin sahibi Astay Gayrimenkul'ün patronu Mesut Toprak ise açıklamaların ardından, konuyla ilgili fazla konuşmak istemediğini belirterek, “Orada bir senedir yaşayanlar var” dedi. Ruhsat ve imarda bir sıkıntı olmadığını kaydeden Toprak, projenin yasal olmayan hiçbir yönü olmadığını belirterek, tıraşlama ile ilgili olarak da “Proje bittikten sonra tıraşlama yapılamaz. Böyle Bir şey teknik olarak mümkün değil” dedi.

346 daire satılmış

Astay’ın tartışmalı projesi 27, 32 ve 36 katlı üç bloktan oluşuyor. 496 daireli projenin 346’sı satılmış durumda. Projede 13 dubleks daire ve 3 kule tepesinde penthouse daireler bulunuyor. Fiyatları ise 6.5 milyon lira.

Dava bilirkişide

Mahkeme yürütmenin durdurulması kararına gerek görmediği davada bilirkişi görevlendirdi. Mahkemenin belirlediği bilirkişilerin yaklaşık 5 ay geçmesine rağmen halen raporu tamamlayamadığı öğrenildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-siluetini-bozan-kulelere-dava_107601.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!