Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşte Yolsuzluk Operasyonuna Neden Olan İddialar?

Yaklaşık 49 kişinin gözaltına alınmasına neden olan suçlamalar arasında Marmaray kazısından çıkan tarihi eserlerin el altından satılması da olduğu öne sürülüyor...

yapi.com.tr
İşte Yolsuzluk Operasyonuna Neden Olan İddialar?

Sabah saatlerinde başlayan yolsuzluk operasyonlarında aralarında bazı bakanların çocuklarının ve ünlü işadamlarının da bulunduğu yaklaşık 49 kişi gözaltına alındı. Mali ve Organize Suçlarla Mücadele şubelerinin yürüttüğü operasyonda gözaltına alınan kişilere yöneltilen suçlamalar arasında "imar usulsüzlükleri", "hayali ihracat" ve "rüşvetle bakanlık üzerinden vatandaşlık vermek" iddiasının yanı sıra Başbakan Erdoğan'ın Marmaray kazıları sırasında "çanak çömlek" diyerek tepki gösterdiği tarihi eserlerin "kamuoyuna açıklanmadan el altından satılması" da var.

Henüz yolsuzluk operasyonuna dair resmi bir açıklama gelmedi. Ancak bakan çocuklarının ve işadamlarının gözaltına alındığı operasyonla ilgili çarpıcı iddialar var. Vatan gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, suçlamaların temelini oluşturduğu öne sürülen iddiaların bazıları şöyle:

* 1 yıldır devam eden bir fiziki ve teknik takip süreciyle yapılan soruşturmada bazı iş adamlarının sahte belgeler ve hayali ihracat gibi yöntemlere şüpheli para transferleri yaptığı belirtiliyor.

* Bakanların oğulları üzerinden Türk vatandaşlığı olmayan kişilere rüşvetle vatandaşlık verildiği iddialar arasında.

* İmar usulsüzlükleri, rant yolsuzlukları, yerel yönetimlerin imara açmadığı arazilerin rüşvetle bakanlık üzerinden illegal olarak imara açılması.

* Marmaray kazıları sırasında çıkan tarihi eserlerin kamuoyuna açıklanmadan el altından satılması da iddialar arasında.

Ayrıca, İstanbul'da Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlükleri'nin bulunduğu binadan üç koruma kurulu müdürü ile iki kurul raportörünün de gözaltına alınması bu iddiaların doğruluğunu güçlendirdi. Polis koruma kurulundaki dosyalara el koydu.

Reza Zarrab'ın altınları

Bu arada Türkiye'yi sarsan operasyonda çarpıcı bir çarpıcı iddia da Milliyet gazetesi muhabiri Musa Kesler'den geldi. Kesler'in edindiği bilgiye göre, Atatürk Havalimanı'nda geçtiğimiz ocak ayında ele geçirilen ve işadamı Reza Zarrab'a ait olduğu belirlenen 27 kilo altın bugün yaşanan operasyonun fitilini ateşledi.

Narkotik ekiplerinin uyuşturucu şüphesiyle durduğu kuryelerin üzerinden 27 kilo altın çıkmış, yapılan incelemede altınların işadamı Reza Zarrab'a ait olduğu ve yasal olarak ihraç edildiği anlaşılmıştı. Ancak iddiaya göre, havaalanında yaşanan bu olayın ardından Mali Polis ve Gümrük Muhafaza ekipleri işadamı Reza Zarrab'ı yakın takibe aldı. Yaklaşık 1 yıldır süren teknik takibin ardından da ünlü işadamına yönelik operasyonun düğmesine basıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-yolsuzluk-operasyonuna-neden-olan-iddialar-_115058.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!