Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir Karşıyaka Eyleme Çağırıyor

İzmir Karşıyaka’da, Mavişehir ile Karşıyaka arasında inşa edilecek tramvay hattı için sahil şeridindeki 1300 palmiyenin yerlerinden sökülerek başka bir alana taşınacak olması, ilçe halkını isyan ettirdi. Sosyal medyada örgütlenen Karşıyakalılar 17 Mayıs Pazar günü sahil şeridinde insan zinciri oluşturmak için örgütlendi.

yapi.com.tr
İzmir Karşıyaka Eyleme Çağırıyor

Sol Portal'da yer alan habere göre; Mavişehir-Karşıyaka-Alaybey sahil güzergâhında inşa edilmesi planlanan yaklaşık 10 kilometrelik tramvay hattı için, sahildeki 1300 palmiye ağacının sökülmesine karar verildi. Karşıyaka Belediyesi ağaçlara astığı levhalara, ağaçların ağzından, “Kaldırımlarda yayaların daha rahat geçişini sağlamak için Mutluluk Ormanı’na taşınıyorum. Bizi merak eden vatandaşlarımızı ziyarete bekliyoruz” yazdı. Bazı yurttaşlar da bu levhaların üzerinde tepkilerini ifade eden, “İBB aklını başına al, gel de gör bak ne oluyor” yazdı.

İnsan zinciri eylemi yapılacak

1300 palmiye ağacının sökülerek başka yerlere taşınacağını öne süren yurttaşlar, eylem kararı aldı. 17 Mayıs Pazar günü 16.00’dan itibaren sahil şeridinde toplanacak İzmirliler, 19.12’de insan zinciri oluşturarak palmiyelerin sökülmesini protesto edecek.

'Ağaçlara kendini bağlayanların evlatlarıyız'

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta açılan “Karşıyaka halkı ağacına palmiyesine sahip çıkıyor” adlı sayfa ise binlerce İzmirli tarafından ziyaret edildi. Sayfa yöneticileri, “Tarihi bilmeyenler palmiyeler hakkında ne bilebilir ki? Yıllar önce bu palmiyeler kesilmesin diye kendini o ağaçlara bağlamış kişilerin evlatlarıyız. Çok şükür onların büyük gayretleri sayesinde şu an güzel bir sahile sahibiz. Ancak şu an için aldığımız bilgilere göre Mavişehir-Karşıyaka hattına yeni bir ‘Çin Seddi’ yapımına başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi bu güzergâh üzerindeki 1300 ağacı kesecek! Biz sahilimizde palmiye istiyoruz! Şunu anlamanız gerekiyor, oradaki her ağaç bir tarih ve bizler için hep bir anıdır. Mavişehir-Karşıyaka Tramvayı sahilimizi, tarihimizi, yeşilimizi katledecekler” şeklinde bir duyuru paylaştı.

Sayfada 7 bin kişiye yakın İzmirli, 17 Mayıs Pazar günkü eyleme katılacağını bildirdi.

Kocaoğlu twitter'dan savundu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise tepkiler üzerine Twitter hesabından Karşıyakalıları sakinleştirmeye çalıştı. Kocaoğlu, “Karşıyaka Tramvayı için ağaç kesimi olmayacak. Güzergâh üzerindeki ağaçları taşıyarak yine Karşıyaka sahillerinde yaşatacağız” yazdı.

Tramvayı kim yapacak?

2014’ün Mart ayında sonuçlanan Karşıyaka-Mavişehir Tramvay ihalesini Gülermak AŞ kazandı. Kamuoyunda AKP’ye yakınlığıyla tanınan Gülermak AŞ adlı firma, ihalelere zaman zaman Soma Yırca’daki zeytin ağaçlarını kesen Kolin İnşaat’la birlikte konsorsiyum oluşturarak giriyor. Gülermak AŞ’nin sahibi Kemal Tahir Güleryüz aynı zamanda Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Üyesi. Gülermak firması, Ankara’daki Başkentray ve Keçiören metrosunu, Mecidiyeköy-Mahmutbey metro ihalesini, Kolin AŞ ile birlikte gerçekleştirmişti. Gülermak, Kadıköy-Kartal metrosunu yapan konsorsiyumun ortaklarından biri olarak da tanınıyor.

Karşıyaka-Mavişehir Tramvay projesinin vagon ihalesini ise 2009’da Köksal Toptan’ın başkanlığı sırasında TBMM Onur Ödülü alan Durmazlar Makine adlı firma kazandı.  

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-karsiyaka-eyleme-cagiriyor_130986.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!