Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kocaoğlu'ndan Kentsel Dönüşüm Çıkışı

Aziz Kocaoğlu, “Kentsel dönüşümü rızayla, uzlaşıyla yapacağız. Anlaşamazsak yapmayacağız” dedi.

yapi.com.tr
Kocaoğlu'ndan Kentsel Dönüşüm Çıkışı

Karabağlar’daki hemşehri derneklerini ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediye İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Kentsel dönüşümü rızayla, uzlaşıyla yapacağız. Anlaşamazsak yapmayacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karabağlar’daki Sivas Güneykayalılar Derneği ile Iğdır Dernekleri Federasyonu’nun konuğu oldu. Başkan Kocaoğlu’na ziyaretlerinde Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ile Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili adayı Murat Barkan da eşlik etti. İlk olarak Sivas Güneykayalılar Derneği’ne giden Başkan Kocaoğlu, dernek merkezindeki toplantıda vatandaşların isteklerini dinledi, sorularını cevapladı. Başkan Kocaoğlu’na en çok kentsel dönüşüm hakkında soru soruldu.

Kentsel dönüşümü uzlaşıyla yapmak istediklerinin altını çizen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bölgede bizim yetki alanımızda Aktepe ve Emrez var. Kentsel dönüşümü rızayla, uzlaşıyla yapacağız. Anlaşamazsak yapmayacağız. 6306 sayılı afet riskli yapılar yasasıyla dönüşüm yapmaya kalkmadık. Orada vatandaşı zorlayan noktalar var. Belediye yasasına göre dönüşüm yapacağız. 6306 sayılı yasada adam gelir ‘deprem riskli’ diye rapor alıp binayı yıkmaya çalışır. Raporu aldıktan sonra 2 ay içinde yıkmak zorunda. Bu çok tehlikeli bir şey. Ben bu yasayı kullanmıyorum diye çok eleştiriliyorum. Kullanmayacağım, çünkü vatandaşa yazık. Bizim olmazsa olmazlarımız yerinde dönüşüm, adil dönüşüm ve uzlaşıyla dönüşümdür” diye konuştu.

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da, ‘yerinde dönüşüm’ kavramını kentsel dönüşümün içine İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin soktuğunu söyledi.

Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren Sivas Güneykayalılar Derneği Başkanı Ömer Karakaya ise, Güneykayalılar olarak İzmir’de 850 hane olduklarını ve 1996 yılında dernekleştiklerini söyledi.

Başkan Aziz Kocaoğlu’nun Karabağlar’daki ikinci durağı Iğdır Dernekleri Federasyonu oldu. Başkan Kocaoğlu’nu seçimden seçime değil her zaman kendilerini ziyaret ettiğini belirten Federasyon Başkanı Gürsel Özdemir, “Bizde söz namustur. Bizim duruşumuz Ehlibeyt duruşudur. Siz de her zaman sözünüzün arkasındasınız. Bu yüzden her zaman İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yanındayız” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kocaoglundan-kentsel-donusum-cikisi_131144.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!