Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Afet Toplanma Alanı’na AVM, Bozuk Zemine Gökdelen

İzmir’de ekonomik rant elde etmek amacıyla başlanan iki proje ile insan yaşamı hiçe sayıldı.

yapi.com.tr
Afet Toplanma Alanı’na AVM, Bozuk Zemine Gökdelen

Yaklaşık 30 bin kişinin alışveriş yaptığı, 870 esnafın tezgah açtığı Üçkuyular Pazaryeri, bir süre önce Doğuş Holding'e satıldı. İzmir Valiliği’nin onay verdiği proje ile Üçkuyular’a 40 bin metrekare kayıtlı alan üzerinde 301 bin metrekare büyüklüğünde AVM ile 211 odalı otel yapılacak. Yatırım tutarı 460 milyon lira olarak belirlenen projenin çalışmalarına kısa süre başlandı. İnşaatın başlamasıyla birlikte ise, semt pazarı Balçova viyadüklerinin altına taşındı.

Çed dosyası bile rant odaklı !

Evrensel'in haberine göre, Binali Yıldırım'ın projelerinden biri olan İstinye Park AVM ve Otel Projesi’nin ÇED dosyasında rantın açık ve net olarak anlatıldığı görülüyor. ÇED raporuna göre, alışveriş merkezi ve otel projesinde zemin kotundan itibaren 5 kat yer altına inilecek. Projenin 4 katı otopark olarak planlanırken, 1. bodrum kat süpermarket olarak değerlendirilecek. Zemin kat ve birinci kat mağazalar, sinema, yeme-içme alanı ve oyun salonları olarak değerlendirilecek. İkinci kat otel lobisi, üçüncü kat spor merkezi olacak. 4’ncü ve 23. kat aralığında da otel odaları bulunacak. 24. kat olan çatı katı ise, suit oda olarak değerlendirilecek. Projede yine 2430 araçlık otopark da mevcut.

Yatırım miktarının çok üzerinde rant

Projenin hayata geçirilmesi ile alışveriş merkezini günlük 45 bin kişinin ziyaret etmesi, yaklaşık 300 mağazada toplam 1500 kişinin çalışması öngörülüyor. Otelin işletmeye alınması ile birlikte 422 kişi ve 70 çalışan planlanıyor. Yatırım miktarının çok daha üstünde rant getirecek proje ile, dar gelirli yurttaşların ve emekçi ailelerin alışveriş alanı da yok edilirken, tahsis edilen semt pazarında da pazarcıların tezgahları küçültüldü.

Öte yandan AVM'nin yapıldığı alanın bitişiğinde yer alan belediye otobüslerine ait aktarma istasyonu ve terminal içinde yeni düzenleme yapıldı. Üçkuyular Aktarma merkezi'ni kullanan bazı belediye otobüslerinin güzergahlarında değişime gidilirken, yeni düzenleme ile son durakların bir kısmı Üçkuyular Vapur İskelesi'ne taşındı. Böylelikle yurttaşların otobüse binmek için yürümesi gereken mesafe iki katına çıktı.

Bin 20 tezgahtan 708'e düştü

Taşınmanın ardından konuya ilişkin açıklamada bulunan İzmir Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Hamdin Erişen, pazarın taşındığı yeri zorluklarla bulabildiklerini belirterek, taşındıkları yerde pazarcıların büyük bölümünün otopark sorununu çözemediklerini ifade etti. Üçkuyular Pazaryeri bin 20 kişilik olduğu yeni yerde ise, 708 kişinin tezgah açtığını söyleyen Erişen, "5 yıldır Üçkuyular Pazarı'nı taşıyacak yer arıyordum ve bulamıyordum. Eğer burası olmasaydı esnaf, tezgah açacak yer bulamayacaktı. Kimse bu süreçte bu esnafa sahip çıkmadı. Evet, eleştirilerde haklılar ama ellerini vicdanlarına koysunlar" diye konuştu.

Jöle kıvamındaki zeminde gökdelen kumarı!

Bayraklı Salhane bölgesinde kat sayıları 26 ile 62 arasında, yükseklikleri ise 110 metre ile 200 metre arasında değişen 14 gökdelen inşaatı sürüyor.

Gökdelenlerin yükseldiği bölgenin zeminine ilişkin uzmanların yaptığı uyarılara ise kulak asan yok. 2014 yılından bu yana bölgede zemin etütleri ve çeşitli çalışmalar yapan TMMOB'a bağlı jeofizik mühendislerinin araştırmaları sonucunda, zeminin yer yer 300 metrelere ulaşan boyutta “jöle kıvamında” olduğu ortaya çıktı.

Yapılan zemin etüdlerine göre, yine bölgeden aktif bir fay hattının geçtiği ve yer altı su seviyesinin yüzeye son derece yakın olduğu biliniyor.

Deprem uzmanı prof. Ercan: şehre karşı suç işleniyor

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan’a göre ise, kıyılardaki yapılar bir ya da en fazla iki katlı olmalı.

Deprem gerçeği göz ardı edilerek inşa edilen yüksek yapıların büyük felakete yol açacağı uyarısında bulunan Bayraklı, Karşıyaka gibi yerlerde zeminin çok yumuşak olduğunu ve ne kadar yüksek teknoloji ürünü sağlam yapılar dikilirse dikilsin, deprem durumunda bu yapıların yıkılma tehlikesinin oldukça yüksek olduğunu kaydetti. Ercan, yaşanan durumum “şehre karşı işlenen bir suç” olarak gördüğünü ifade etti.

'Kentin en kötü zemini orada'

Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Sinancan Öziçer de, bölgenin zemininin kentin en kötü zemini olmasına rağmen imara açıldığını ve yüksek katlı binaların yapılmasına izin verildiğini söyledi. Bu aşamada binaların yapım sürecinde gereken tüm testlerin aksatmadan yapılması gerektiğini söyleyen Öziçer, "Gerekli zemin etütleri yapıldığı ve gerekli önlemler alındığı sürece statik anlamda bir sıkıntı doğurmayabilir. Ancak deprem olduğu andaki yani dinamik hareketlilik geldiği anda o bina ne şekilde davranacak onun bilinmesi gerekiyor. Risk anlamında şunu söyleyebiliriz, oradaki yüksek yapıların en büyük sınavı deprem anıdır. Orası bir kere imara açıldı artık. Gerekli tüm zemin çalışmaları yapılmalı. Dinamik ve statik prametreler elde edilmelidir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/afet-toplanma-alanina-avm-bozuk-zemine-gokdelen_152510.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!