Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir’in Suyu Altına Feda Edildi

İzmir’de sık sık gündeme gelen susuzluk ve kuraklık tehdidine karşı en somut önlemlerden bir tanesi olarak gösterilen Çamlı Barajı altına feda edildi.

yapi.com.tr
İzmir’in Suyu Altına Feda Edildi

Mahkemeden çıkan yürütmeyi durdurma kararlarına karşın halen çalışmaya devam eden Efemçukuru Altın Madeni, Çamlı Havzası’nda kurulması planlanan ve 300 bin İzmirliye su sağlayacak baraj projesine de darbe vurdu. Madenin ruhsat süresinin dolacağı 2040 yılına kadar baraj projesinin askıya alındığını duyuran Devlet Su İşleri’nden yıllardır konuyla ilgili somut bir hamle gelmezken, baraj yapımına talip olan yerel idarenin bu yöndeki girişimleri de havada kaldı.

Cumhuriyet’ten Erman Şentürk’ün haberine göre; projeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Güzelbahçe Kültür Çevre ve Güzelleştirme Derneği (GÜL-DER) Başkanı Dr. Tuğrul Şahbaz, baraj yapılamadığından ötürü yağmur sularının denize boşa aktığını belirterek, diğer yanda ise Manisa’daki Gördes Barajı’ndan İzmir’e su taşınmasını eleştirdi. Su havzasında kalan altın madeninin kapatılarak, barajın acilen kente kazandırılması gerektiğini hatırlatan Şahbaz, bölgedeki taşkın ve sel riskine de dikkat çekti.

Şahbaz, “Buradaki altın madeni yeraltı sularımızı ağır metaller ile kirletiliyor. Barajın yapımına da bunun engel olduğu söyleniyor. Altın madeni gerekçesiyle 300 bin kişinin ve İzmir’in yarımada bölgesinin faydalanacağı önemli bir baraj projesine başlanamıyor.” dedi.

10 yıldır kaçak çalışıyor
2006, 2007, 2012 ve son olarak da 2015 yılında mahkemeye taşınan, çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) kararları her seferinde yargıya takılan, Danıştay’ın aldığı iptal kararlarına karşın çalışmaya devam eden altın madeni halen kapatılmadı. Hukuki girişimlerin bir türlü sonuçlanmaması ve mahkeme kararlarının uygulanmaması üzerine davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyan davacı yurttaşların mücadelesi halen devam ediyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-suyu-altina-feda-edildi_188818.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!