Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Efemçukuru Altın Madeni, İzmir’in Suyunu Tehdit Ediyor

Efemçukuru Altın Madenine karşı bir basın açıklaması yapan EGEÇEP, madenin İzmir’in içme suyunu tehdit ettiğini açıkladı.

yapi.com.tr
Efemçukuru Altın Madeni, İzmir’in Suyunu Tehdit Ediyor

Dünya Çevre Günü dolayısıyla hafta boyunca etkinlikler düzenleyen Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Efemçukuru Altın Madenine karşı bir basın açıklaması düzenledi. EGEÇEP’in açıklamasında Efemçukuru Altın Madeninin İzmir’in içme suyunu tehdit ettiğini belirtildi.

Ekoloji Birliği internet sitesinde yer alan habere göre; İzmir’in su sıkıntısının temel nedenlerinden birinin de Efemçukuru Altın Madeni olduğunun dile getirildiği ortak basın açıklamasına Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), İzmir Tabip Odası, İzmir Yaşam Alanları (İYA), Konak Kent Konseyi, Gaziemir Çevre Platformu ve TMMOB- İzmir İKK katılım gösterdi.

 


Altın madeni yüzünden Çamlı Barajından vazgeçildi
İzmir’in en önemli su havzalarından olan Çamlı havzasına yapılması planlanan ve 300 bin kişiye su sağlayacak olan Çamlı Barajının inşa edilmesinden Efemçukuru Altın Madeni nedeniyle vazgeçildiğinin dile getirildiği açıklamada, “İzmir halkının temiz suyu, altın madeni şirketinin çıkarları uğruna feda edilirken İzmir’in gereksindiği su, 130 km ötedeki Gördes barajından getirilmeye çalışılmaktadır. Bu barajın bir türlü su tutamaması bir yana, suyun farklı havzalara taşınması eylemi de ciddi bir ekolojik yanlışlıktır” denildi.

Mahkemelerin durdurma kararına rağmen işletilmeye devam ediliyor
Açıklamada ayrıca; “Altın madeni için, mahkemelerden defalarca yürütmeyi durdurma kararı alınmasına karşın, maden işletmesi hala çalışmaya devam etmektedir. Çünkü halkın sağlığını değil, madencilerin çıkarlarını gözeten iktidar, her seferinde bu şirketin imdadına yetişerek, yaptığı yönetmelik değişiklikleri ile çalışmaya devam etmesini sağlamıştır. Su havzalarında, madencilik için mutlak koruma alanı, 300 metreden 100 metreye düşürülmüş. İçme ve kullanma suyu havzalarından 100 metre uzaklıkta madencilik yapılmasının önü açılmıştır. ÇED raporları, Mahkemelerce iptal edilmesine karşın 2009/7 uyarınca acilen çıkartılan yeni ÇED’lerle madenin günümüze kadar kesintisiz çalışması sağlanmıştır. İzmir temiz su sıkıntısı çekiyor yer altı ve yer üstü suları kanserojen ağır metallerle kirleniyor toprağımız, havamız kirleniyor. Madenin çalışması, Kanada şirketinin, doğamızı sömürerek kazancına kazanç eklemesi için, altın madeninin verdiği zararlara göz yumuluyor. Efemçukuru altın madeninin işletilmesinin, halkımıza, doğamıza verdiği her türlü bilimsel veriyle kanıtlı zararlara rağmen, ısrarla işletilmesi doğru değildir. Efemçukuru Altın Madeni kapatılmalıdır.” ifadeleri yer aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/efemcukuru-altin-madeni-izmirin-suyunu-tehdit-ediyor_180304.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!