Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir’in Yeni Statlarına Dava!

Şehir Plancıları Odası Göztepe ve Karşıyaka’ya yapılması planlanan iki stadının ihalesinin iptali istemiyle Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

yapi.com.tr
İzmir’in Yeni Statlarına Dava!

Ege'de Son Söz'ün haberine göre, İzmir’de yıllardır süren stat krizi bu kez yargıya taşındı! Geride kalan yıl projelendirilen, TOKİ tarafından Karşıyaka ve Göztepe’deki Gürsel Aksel ve Yalı statlarının alanına inşa edilmesi planlanan ve ihale süreci tamamlanan statlar yola çıkmaya hazırlanırken Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nden itiraz geldi. Oda iki semte yapılacak projelerin yoğunluğu kaldıramayacağını dayanak göstererek Bölge İdare Mahkemesi’ne ihalenin iptali istemiyle dava açtı.

Yoğunluğu kaldırmaz

Yargı hamlesi hakkında bilgi veren Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, “İzmir Şubesi Yönetim Kurulu olarak hükümetin İzmir’e yapmak için ihaleye çıktığı 2 stadın ihalelerinin iptali için dava açtık. Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurduk. Planlanan ticari alan ve trafik durumu Hem Karşıyaka hem Göztepe'de yoğunluğu kaldırmaz. Yer seçimi kesinlikle uygun değil... Proje yerleşim alanına inşa edilecek. Çevreye başta gürültü olmak üzere birçok zarar söz konusu... Ayrıca sosyal ve teknik altyapı da yeterli değil” ifadelerini kullandı.

Şengül: Kocaoğlu açtırmıştır!

Öte yandan flaş gelişme sonrası Ege TV’ye konuşan AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül’den sert tepki geldi. Şengül, “Şehir Plancıları Odası’na davayı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu açtırmıştır. Zaten bugüne kadar dava açılmamış olması bizi şaşırtmıştı. 50 bin kişilik değil 15’er bin kişilik 2 stat yapıyoruz. 15 günde bir maç oynanacak. İki stadın yapılacağı bölgelerde yoğunluk olması imkansız… Herkesin kendi işini yapması lazım… Oda da kendi işiyle ilgilenmeli, projelere engel olmamalı…” dedi. 

Yerel idare karşı çıkıyor

İzmir’de yapılması planlanan 2 stada baştan Başkan Aziz Kocaoğlu olmak üzere Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da karşı çıkıyor. Sezon başında Göztepe’yi Altınbaş Holding’ten satın alan Mehmet Sepil de Gürsel Aksel Stadı’na yapılması planlanan projeye sıcak bakmamıştı. Gürsel Aksel Stadı’nın 37 bin metrekarelik arazisi içinde 1406 metrekare tapulu yeri olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, projeye karşı çıktı. Yeni stadın bölgede trafik yoğunluğunu artıracağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tesisin 25 bin seyirci kapasitesiyle Uzundere’ye yapılmasını savunuyor. Başkan Kocaoğlu, Karşıya Stadı için de Örnekköy’deki 75 dönümlük araziyi işaret ediyor.

Projede neler var?

KARŞIYAKA STADI: Stadın inşaatı kapsamında klüp binası, tesisteki tenis kortları, tartan pist ve salonlar yıkılacak. Projede 158 kişilik loca, 881 kişilik VIP, 482 kişilik protokol, 813 kişilik basın, 18 kişilik engelli tribününe sahip toplam 15 bin kapasiteli stat, kamp eğitim merkezi ve il müdürlüğü hizmet binası var.

GÖZTEPE STADI: Sarı-kırmızılı kulüpte Yelken Şubesi Başkanlığı görevini de yürüten İnşaat Mühendisi Bor Yapı’nın sahibi Hakan Yenigün tarafından çizilen taslak proje 32 bin 500 metrekarelik alana oturuyor ve 25 bin kişilik. İçinde alışveriş merkezleri, rezidans, iki tenis, iki  altyapı sahası  ve ayrı ayrı otopark alanları da bulunan  stadın 100 milyon TL’ye malolması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-yeni-statlarina-dava_123265.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!