Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmir'in Bilimpark'ı Yola Çıktı

İzmir Ekonomi Üniversitesi ve İzmir Ticaret Odası öncülüğünde kurulan İzmir Bilim ve Teknoloji Parkı Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin (İzmir Bilimpark) inşaatına İTOB Organize Sanayi Bölgesi’nde başlandı.

yapi.com.tr
İzmir'in Bilimpark'ı Yola Çıktı

Yıl sonunda tamamlanarak, 2015'te hizmete girecek olan İzmir Bilimpark’ın ilk harcı İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen ve öğretim üyeleri tarafından döküldü. İnşaatla birlikte İzmir Bilimpark'ta girişimcilerin başvuruları alınmaya ve projeleri değerlendirilmeye başladı.

İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, 14 Nisan 2001 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi’ni kurduklarında tarihi bir an yaşadıklarını, Bilimpark’ın inşaatına başlanmasıyla tarihe yeni bir not düştüklerini söyledi. Başkan Demirtaş, “14 yılda çok önemli atılımlar içerisine girdik. İzmir Bilimpark’ın devreye girmesi tam bir dönüm noktası olacaktır. Gelecek üçüncü bin yıla Türkiye’yi hazırlamak için genç nesillerin her türlü bilimsel çalışma imkânı bulması çok büyük önem taşıyor. Seçimler nedeniyle tören yapmadık. Daha sonra İzmir Bilimpark'a yakışır bir tören düzenleyeceğiz. İnşaat tamamlanana kadar girişimcilere ofis tahsislerimizi yapacağız ve 2015 başından itibaren İzmir Bilimpark, aktif olarak faaliyete geçecek” dedi.

İEÜ Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen, tarihi bir gün yaşadıklarını belirterek, sosyal bilim ağırlıklı kurulan üniversitenin bugün teknik bir üniversite olma yolunda önemli bir adım attığını vurguladı. İEÜ’nün İzmir Bilimpark’la teknik ve teknolojik yönünün gelişmiş olacağını bildiren Prof. Dr. Esen, “Bilimsel araştırmaların bir değere dönüşmesi burada olacak. Buradan elde edilecek fonların araştırmalara dönmesi gibi karşılıklı bir etkileşimle İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin teknik ve teknolojik yönü gelişmiş olacak” diye konuştu.

‘İzmir Bilimpark Beyin Göçünü Azaltacak’

Mimari projesi, İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından tasarlanan binada, ARGE, inovasyon ve yazılım fikirlerinin üretim boyutuna ulaşması hızlandırılacak. Girişimcilere, danışmanlık hizmetleri ile sermaye desteği sunacak İzmir Bilimpark’ta, güçlü bir girişimci-yatırımcı-sanayici ağı yaratılacak. Türkiye’nin sahip olduğu patent ve telif sayısının arttırılmasına katkı sağlayacak alanda ayrıca Ege Bölgesi’nde geliştirilen ürün ve yazılımların uluslararası pazara sunulmasını kolaylaştıracak altyapı ve iletişim kanalları oluşturulacak. İzmir’den dışarıya verilen beyin göçünü azaltılması hedeflenen teknoloji geliştirme bölgesinde, kentin stratejik öncelikleri arasında yer alan bölgesel Ar-Ge ve yenilik kapasitesi artırılacak. İzmir’in marka değeri ortaya çıkarılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-bilimparki-yola-cikti_123266.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!