Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzocam, Enerji Tasarrufuna Dikkat Çekti

Her yıl 31 Ekim’de kutlanan Dünya Tasarruf Günü, enerjinin fazlaca sarf edildiği çağımızda daha büyük önem taşıyor. Kurulduğu günden bu yana 110 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağlayan ve 650 milyon ton CO²’in salımını önleyen İzocam, tasarrufunun artırılması için yalıtımın önemini vurguladı.

yapı.com.tr
İzocam, Enerji Tasarrufuna Dikkat Çekti

Türkiye’de enerjinin yüzde 35’i konutlarda tüketiliyor. Yaklaşık 22 milyon konutun yalnızca yüzde 25’inin iyimser tahminle TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kurallarına uygun tasarlandığı öngörüldüğünde, binalarda ısı yalıtımının ne kadar önemli olduğu göze çarpıyor. 1 Ocak 2011’den itibaren yürürlüğe giren ve enerji tasarrufuna yönelik son derece yararlı maddeler içeren Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği tasarruf için çağrıda bulunan bir nitelik taşıyor.

BEP yönetmeliği, yeni inşa edilecek binalarda yalıtımı zorunlu kılıyor ve yalıtımın öneminin anlaşılmasına yardımcı oluyor. Ülkemizde bugüne kadar sadece ısıtma enerjisini sınırlandırmaya yönelik çıkan yönetmeliklerin ardından, BEP ile birlikte ilk kez ısıtma enerjisinin yanı sıra soğutma ve aydınlatma enerjileri ile sıcak su kullanımının bir arada düşünüldüğü bütünleşik çözümlerle enerji verimliliği hedefleniyor.

Onuncu Kalkınma Planı, Program ve Eylem Planları, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği gibi yasal mevzuatlar tüm detaylarıyla aksaksız biçimde uygulanması büyük önem arz ediyor.

 


Bunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise yalıtımın doğru bir şekilde uygulanıyor olması… Yalıtımın kalınlığı, doğru malzeme seçimi, doğru detayla yaptırılması ve sertifika sahibi, eğitim almış ustalar tarafından yapılması gibi hususlar “doğru yalıtımın” olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Multikonfor binalar ile %90 enerji tasarrufu

Toplumların bilinçlenmesi ve artan duyarlılıkla birlikte Multi Konfor Binalara ilgi ve talep de artıyor. Pasif ev kavramından türemiş ve biyoiklimsel tasarımı hedefleyen, sürdürülebilir, ekolojik, ekonomik ve sosyal etmenleri göz önünde bulunduran Multikonfor Binalar, yüksek enerji tasarrufuyla birlikte azami ısıl konforu sunuyor.

Etkin olmayan, eski, konforsuz teknolojilerin yerine yüksek etkinlikte, yeni, konforlu teknoloji içeren, enerji ihtiyacını ve kullanımını en aza indirgeyen Multikonfor Binalar, yüzde 90 enerji tasarrufu sağlıyor. Bunun yanı sıra akustik konfor ve yangın güvenliği de içeren Multikonfor Binalar özellikle etkin ısı yalıtımı sayesinde hem ev hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Minimum seviyede enerji harcayan binalar ayrıca çevre dostu özelliği ile öne çıkıyor. Sistemindeki maliyeti artırmadan “daha kalın” yalıtım ile tasarrufun orantılı bir şekilde artırılması sağlanıyor. Uygulanan kalın yalıtım ısı kayıp ve kazançlarını engelleyerek yakıt tüketimini ve salımları azaltıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izocam-enerji-tasarrufuna-dikkat-cekti_135444.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!