Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

JLL Türkiye'den 'Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü' Raporu

JLL Türkiye ofisi, 'Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü' adlı raporunu açıkladı. Avi Alkaş: İstanbul’daki mevcut A sınıfı ofis stoku 3,6 milyon metrekareye ulaştı. Türkiye lojistik pazarının önümüzdeki 5 yıl içinde %48 büyümesi bekleniyor. İstanbul’da 2016 yılı sonuna kadar bitirilmesi planlanan projeler tamamlanırsa otel arzı %12 artacak.

yapi.com.tr
JLL Türkiye'den 'Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü' Raporu

Raporun tanıtıldığı toplantıda konuşan Jones Lang LaSalle (JLL) Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, 2014 birinci çeyreği için yüzde 4 olarak açıklanan büyüme tahmininin üzerine çıkılarak, yüzde 4,3’lük bir büyümenin gerçekleştiğini söyledi. Alkaş, Türkiye piyasalarına güvenin geri geldiğini vurgulayarak, 2014 yılı yerel seçimlerinden sonra hükumetin bir önceki genel seçimlerde sağladığı hakimiyeti korumasının finansal piyasalar tarafından olumlu olarak algılandığını dile getirdi.

Türkiye’nin büyüme performansı ve perakende talebi bakımından pozitif bir görünüm sergilediğine dikkati çeken Alkaş, "Paralel bir şekilde ofis sektörüne bakıldığında, yılın ilk yarısı itibariyle, İstanbul’daki mevcut A sınıfı ofis stoku 2013 yıl sonu ile karşılaştırıldığında 220 bin metrekarelik artış göstererek 3,6 milyon metrekareye ulaştı. Bu rakam bize İstanbul’un, ülkemizin en gelişmiş ve aktif ofis pazarı olmaya devam ettiğini gösteriyor. Türkiye lojistik pazarına baktığımızdaysa, önümüzdeki beş yıl içinde yüzde 48 büyüme beklendiğini görüyoruz. İstanbul’da 2016 yılı sonuna kadar bitirilmesi planlanan projeler tamamlanırsa, otel arzının yüzde 12 artması bekleniyor" diye konuştu.


Rapora göre perakende pazarı görünümü

Rapora göre 2014 yılının ilk yarısında, uluslararası ve yerli perakendeciler Türkiye genelindeki büyüme hedefleri bakımından oldukça aktif bir görüntü sergiledi. Söz konusu eğilimin gelecek dönemde de devam etmesi bekleniyor. 2014 yılı birinci yarıyılı itibariyle, Türkiye’deki alışveriş merkezlerinin toplam kiralanabilir alanı 2013 yıl sonuna kıyasla 223 bin metrekare artış göstererek 9,7 milyon metrekareye ulaştı. Şu anda inşaat halinde olan ve 2017 sonuna kadar tamamlanması beklenen alışveriş merkezlerinin toplam kiralanabilir alanı 2,7 milyon metrekare olarak hesaplanıyor. İnşaat halindeki projelerin tamamlanmasıyla birlikte alışveriş merkezlerindeki toplam kiralanabilir alanın 12,4 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor. İstanbul’da inşaat halinde olan toplam arz, Türkiye’deki inşaat halindeki toplam kiralanabilir alanın yüzde 50’sini oluşturuyor.

Birincil alışveriş merkezlerindeki kira oranları artmaya devam ediyor. 2012 yılı sonunda metrekaresi 80 avro olan birincil kira bedelleri, 2013 yılı sonunda metrekaresi 85 avroya ve 2014 yılının ilk altı ayı sonunda metrekaresi 90 avroya ulaştı.  2013 sonunda bin kişiye düşen toplam kiralanabilir alan 126 metrekare iken, 2014 yılının birinci yarıyılında 127 metrekare oldu. 1000 kişiye düşen kiralanabilir alanın 261 metrekare olduğu İstanbul, Türkiye’deki perakende yoğunluğu bakımından birinci sırayı alıyor.

İstanbul, Türkiye’nin en gelişmiş ve aktif ofis pazarı olmaya devam ediyor

2014 yılı birinci yarıyılı itibariyle, İstanbul’daki mevcut A sınıfı ofis stoku 2013 yılına oranla 220 bin metrekarelik artış göstererek 3,6 milyon metrekareye ulaştı. İstanbul, Türkiye’nin en gelişmiş ve aktif ofis pazarı olmaya devam ediyor. 2013 yılı birinci çeyreğinde 44 bin metrekare olan A sınıf ofis kiralama hacmi, 2014 yılı birinci çeyreğinde 85 bin metrekareye yükseldi.   İstanbul’da 2017 yılı sonuna kadar tamamlanacak olan yaklaşık 2,7 milyon metrekarelik halihazırda inşaat halinde olan ofis stoku bulunuyor. 2014 yılı ilk yarıyılında merkezi iş alanında Levent ve merkezi iş alanı dışında Kağıthane, Seyrantepe, Ümraniye, Ataşehir, Kozyatağı, Küçükyalı, Maltepe ve Kartal ulusal ve uluslararası ofis kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen bölgeler oldu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/jll-turkiyeden-turkiye-ticari-gayrimenkul-pazari-gorunumu-raporu_122632.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!