Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul’un Yeni Ofis Merkezleri Kağıthane ve Ataşehir

JLL, ofis tercihlerinde yeni trendleri analiz etti. İstanbul’un gözde ofis bölgeleri olan Zincirlikuyu, Levent ve Maslak arasında yer alan ofislerin, nitelikli arz yetersizliği ve mevcut arzdaki yüksek kira bedelleri nedeniyle Kağıthane, Ümraniye, Ataşehir, Kozyatağı, Maltepe, Kartal ve Küçükyalı gibi bölgelere kaydığı belirtiliyor.

yapi.com.tr
İstanbul’un Yeni Ofis Merkezleri Kağıthane ve Ataşehir

Şimdiye kadar Levent 199, Ataşehir Rönesans Tower, Vadi İstanbul, Esas Maltepe, Maslak Orjin Plaza, Kağıthane Ofispark ve Ofishane gibi İstanbul’un en önemli ofis projelerine danışmanlık yapan ve 2013 yılında toplam 57 bin 680 metrekare alanda 35 ofis kiralama işlemi gerçekleştiren JLL Türkiye, ofis pazarının nabzını tutuyor.

JLL Türkiye’nin Ofis ve Lojistik Departmanı’nın verilerine göre, İstanbul’da A sınıfı ofis arzı yükselen bir ivmeyle artıyor. Özellikle kurumsal imajlarına önem veren ve çalışma alanlarındaki konfor standardını arttırmak isteyen firmaların tercih ettiği A sınıfı ofisler, şirketlere prestij kazandırdığı için tercih ediliyor. 2014 yılı birinci çeyreğinde mevcut A sınıfı ofis arzının 3.4 milyon metrekareye ulaştığını ve inşaat halindeki ofis arzının ise yaklaşık 3 milyon metrekare olduğunu bildiren JLL Türkiye, 2014 yılı sonunda ofis arzının 4.3 milyon metrekareyi bulacağının altını çiziyor.

A sınıfı ofisler Kağıthane ve Anadolu yakasına kayıyor

Finansal hizmetler veren firmalar, danışmanlık şirketleri ve hukuk bürolarının en çok tercih ettiği A sınıfı ofisler, ağırlıklı olarak Zincirlikuyu, Levent ve Maslak arasında yer alıyor. İstanbul’un ofis anlamında en çok talep gören ve merkezi iş alanı olarak belirlenen bu bölgelerin yanı sıra Anadolu Yakası’nda Ümraniye ve Ataşehir, Avrupa Yakası’nda ise Kağıthane gibi ikincil bölgelerdeki A sınıfı ofislere de talebin arttığı gözlemleniyor.

2008 krizinden sonra maliyet odaklı çalışmaya başlayan firmalar, tasarruf yapmak amacıyla ve çalışanlarının ağırlıklı olarak Anadolu Yakasında yaşıyor olması nedeniyle raylı ulaşım sistemleriyle kolay ulaşılabilen Maltepe, Küçükyalı, Kartal gibi semtleri yükselişe geçirdi. Özellikle uluslararası firmaların, kira bedeli ve ulaşım kolaylığı gibi nedenlerle Kağıthane’ye giderek artan bir oranda talep gösterdiği görülüyor.

Kira bedeli daha uygun olan ikincil bölgelere taşınan şirketler, ofis konforu ve teknolojisi konusunda çıtayı yükseltiyor. JLL Türkiye’nin verileri, şirketlerin son yıllarda yatay ve geniş kat planları olan ve açık ofis sistemine uygun alanları tercih ettiğini gösteriyor. Kuaför, lostra, kuru temizleme, market ve spor salonu gibi ofis binalarında yer almaya başlayan sosyal alanlar önem taşımaya başlıyor. Ortalama olarak bin 300 ile 2 bin 500 metrekarelik açık ofisleri tercih eden şirketlerin sayısı artıyor.

Zincirlikuyu-Maslak arasında ofislerin metrekare kirası 35-48 Dolar

Şirketler tarafından çok tercih edilen konforlu ve yüksek kaliteli A sınıfı ofisler, Kağıthane, Ümraniye, Maltepe ve Kartal gibi semtlerde, Zincirlikuyu ile Maslak arasındaki bölgelere kıyasla daha uygun kira bedeli karşılığında bulunabiliyor. JLL Türkiye, merkezi iş alanındaki kira fiyatlarının metrekare başına 35 ile 48 Dolar arasında değişirken, ikincil bölgelerdeki A sınıfı binaların 20 ile 30 Dolar arasında kiralanabileceğini söylüyor. Artan talep nedeniyle Kağıthane, Ümraniye, Ataşehir, Kozyatağı, Maltepe, Kartal ve Küçükyalı gibi bölgelerde ofis projelerinin yoğunlaştığı vurgulanıyor. Özellikle Ataşehir’deki Rönesans Tower, Maltepe’deki Esas Maltepe, Kağıthane’deki Ofishane, Seyrantepe’deki Vadi İstanbul ve Küçükyalı’daki Rönesans Küçükyalı, ilgi gören projeler arasında başı çekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-yeni-ofis-merkezleri-kagithane-ve-atasehir_122563.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!