Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kadıköy Kartal Metro Hattı Dükkan Sahiplerine Yaradı

EVA Gayrimenkul Değerleme'nin gerçekleştirdiği araştırmaya göre 2012 yılında kullanıma açılan ve 26,5 km uzunluğunda, 16 istasyondan oluşan Anadolu Yakasını’nın ilk metro hattı Kadıköy – Kartal Metro hattı, lokasyonu üzerindeki dükkan metrekare birim satış değerlerini yüzde 50 (1,5 katı) oranında arttırdı.

yapi.com.tr
Kadıköy Kartal Metro Hattı Dükkan Sahiplerine Yaradı

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş uzmanları yaptıkları çalışmada; Göztepe, Kozyatağı, Bostancı, Maltepe ve Kartal istasyonları çıkışındaki yüzölçümü 15 - bin 100 metrekare gibi geniş bir aralıkta farklılık gösteren, dükkan/mağaza niteliğindeki gayrimenkullerin metro hattının açıldığı tarihten önceki ve sonraki gerçekleşen metrekare birim satış değerlerini karşılaştırdı.

Ayrılıkçeşme istasyonu ile Marmaray’a da bağlanan, Kartal’dan Hacıosman’a kadar 60 km’lik mesafenin 79 dakikada gidilmesini sağlayan ve her gün ortalama 70 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip hattın, özellikle Göztepe- İçerenköy aksında nitelikli ofis binaları ve dükkan gibi işyeri inşaatları devam ediyor. Uzmanlar, tamamlanması beklenen Üsküdar – Sancaktepe gibi diğer metro yatırımları ile bu aksın entegre edilmesi sonucunda erişilebilirliği arttırılan Kadıköy-Kartal bölgelerinde yaşanan değer artışının bir süre daha devam edeceğini öngörüyor.

Çevresinde konut ve ofis blokları olan istasyon çıkışlarındaki dükkanların değer artışı dikkat çekiyor

Uzmanlar, özellikle çevresinde konut ve ofis blokları bulunan istasyon çıkışlarının çevresindeki dükkanların değer artışının dikkat çekici olduğunu belirtiyor. Yapılan çalışmada Kadıköy’e yakın konumda bulunan, yakın çevresinde yeni yapılan marka konut projelerinin bulunduğu, Göztepe Metro İstasyonu çıkışında yer alan, yüzölçümü 25 - 200 metrekare gibi geniş bir aralıkta değişen, E5 Karayolu’na ve yakınındaki caddelere cephesi olan dükkan/mağaza vasıflı gayrimenkullerin; metronun açıldığı tarihten önce birim satış değeri 4.000 - 16.000 TL/metrekare aralığında iken, günümüzde yaklaşık yüzde 50 oranında artış göstererek 6.000 - 24.000 TL/metrekare üzerinden pazarlandığı tespit ediliyor.  


Anadolu yakasının önemli ticari merkezlerinden biri haline dönüşen, yakın çevresinde AVM ve ofis bloklarının bulunduğu Kozyatağı Metro İstasyonu çıkışında yer alan ve yüzölçümü 25 - 750 metrekare gibi geniş bir aralıkta değişen dükkân/mağaza vasıflı gayrimenkullerin metronun açıldığı tarihten önce birim satış değeri 3.500 - 11.000 TL/metrekare aralığında iken; günümüzde yaklaşık yüzde 43 - 55 oranında artış göstererek 5.000-17.000 TL/metrekare üzerinden pazarlandığı görülüyor. Uzmanlar bölgede 25 - 50 metrekare aralığında küçük yüzölçümlü dükkanların yanısıra yeni yapılan plazaların zemin katında konumlu yüzölçümleri 130 - 750 metrekare aralığında değişen genellikle kurumsal firmalara satılan/kiralanan mağazaların satışa sunulduğunu belirtiyor.

Yapılan çalışmada yakın çevresinde konut ve ofis blokları ile sanayi sitesinin bulunduğu Bostancı Metro İstasyonu çıkışında yer alan ve yüzölçümü 30 - 400 metrekare gibi geniş bir aralıkta değişen dükkân/mağaza vasıflı gayrimenkullerin metronun açıldığı tarihten önce, birim satış değeri 2.000 - 7.000 TL/metrekare aralığında iken; günümüzde yaklaşık yüzde 43-50 oranında artış göstererek 3.000 - 10.000 TL/metrekare üzerinden pazarlandığı görülüyor. Uzmanlar bölgedeki  30 - 70 metrekare yüzölçümlü gayrimenkullerin genel olarak mağaza niteliğinde, yüzölçümü 170 - 400 metrekare aralığında değişen, asma katlı ve bodrum katlı dükkânların ise restoran veya mağaza olarak satışa sunulduğunu söylüyor.

Kadıköy’e yakın olan istasyon çıkışlarındaki dükkanlar daha değerli

Yapılan çalışmada en çok dikkat çeken unsurlardan biri de, konum olarak Kadıköy’e yakın olan istasyon çıkışlarındaki dükkanların daha değerli olduğu. Bunun örneği çalışmada Maltepe ve Küçükyalı istasyonları çevresinde yapılan araştırmalarla veriliyor. Maltepe ilçesi sınırlarında yer alan Maltepe ve Küçükyalı İstasyonları çevresinde yapılan araştırmalar sonucunda, yüzölçümü 15 - 1.100 metrekare gibi geniş bir aralıkta değişen dükkân/mağaza vasıflı gayrimenkullerin metronun açıldığı tarihten önce birim satış değeri 1.900-5.500 TL/metrekare aralığında iken; günümüzde yaklaşık yüzde 32-45 oranında artış göstererek 2.500 - 8.000 TL/metrekare üzerinden pazarlandığı tespit ediliyor. Uzmanlar konum olarak Kadıköy’e daha yakın olan Küçükyalı İstasyonu çıkışındaki dükkanların, Maltepe istasyonu çıkışındaki dükkanlardan daha değerli olduğunu vurguluyor.

Kartal'ın sorunu imar durumundan kaynaklanan sıkınıtılar

Uzmanlar Kadıköy-Kartal metro hattının en son durağı olan Kartal’da ise, imar durumundan kaynaklanan sıkıntılar nedeniyle genel olarak gayrimenkul sektöründe beklenen yükselişin henüz beklenen seviyeye gelmediğini belirtiyor. Bölgede nitelikli ofis plazalarının sayısının ve inşaatının sınırlı olduğunu söyleyen uzmanlar, yüzölçümü 50 - 500 metrekare gibi geniş bir aralıkta değişen dükkân/mağaza vasıflı gayrimenkullerin metronun açıldığı tarihten önce birim satış değeri 1.600-4.000 TL/metrekare aralığında iken; günümüzde yaklaşık yüzde 25-50 oranında artış göstererek 2.000-6.000 TL/metrekare üzerinden pazarlandığını ifade ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadikoy-kartal-metro-hatti-dukkan-sahiplerine-yaradi_118451.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!