Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gayrimenkuldeki Fiyat Artışı Birçok Gelişmiş Ülkeyi Geride Bıraktı

Türkiye, gayrimenkul alanındaki fiyat artışlarında dünyanın birçok gelişmiş ülkesini geride bıraktı. Amplio Emlak Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu sektörde istikrar sürdüğü takdirde gelişmiş ülkelerin metrekare fiyatlarına ulaşılabileceğini belirtiyor.

yapi.com.tr
Gayrimenkuldeki Fiyat Artışı Birçok Gelişmiş Ülkeyi Geride Bıraktı

Küresel Ev Fiyatları Endeksi’ne göre Türkiye’deki gayrimenkul fiyatlarında son bir yılda yaşanan ortalama artış oranı yüzde 13.3 oldu. Bu oran, Türkiye'yi dünyada en çok artışın yaşandığı 4. ülke yaptı; birçok gelişmiş ülke Türkiye'nin gerisinde kaldı. Yapılan araştırmada Dubai yüzde 27’lik artışla birinci olurken, İsveç’te yüzde 4,5, Almanya’da yüzde 5,8, İngiltere’de yüzde 9,1, Avusturalya’da yüzde 10,9 ve ABD’de yüzde 10,3 oranında artış gerçekleşti.

Metrekare fiyatlarındaki artışın kişi başına düşen gelirlerin artışına bağlı olarak geliştiğini belirten Amplio Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu, İstanbul’u, Londra, Paris gibi şehirler ile karşılaştırdı. Babaoğlu, “İstanbul’daki gayrimenkullerin metrekare değerlerinin birçok Avrupa ülkesinin gerisinde olduğunu görüyoruz. Gelişmiş ülkelerin şehirlerinde 40-50 bin dolar metrekare fiyatlarına ulaşmış yerler var. İstanbul’da da bu rakamların yakalanması zor değil. Bu rakamlara ulaşmak olumsuz bir durum da değil. Şehrin değerini ortaya koyan rakamlardır” diyerek; sektördeki istikrarın nitelikli bir şekilde artış göstermesi halinde uzak bir hedef olmadığını vurguladı.

Türkiye’de lider İstanbul

Türkiye bazında değerlendirme yapıldığında ise konutlarda en çok fiyat artışı yaşanan il İstanbul oldu. İstanbul’u sırasıyla Ankara ve İzmir takip ediyor. İstanbul’da konut fiyatlarında yüzdesel olarak en çok artışın yaşandığı bölge ise Haliç oldu. Birçok otel, konut yatırımın yapıldığı Haliç’te gayrimenkul fiyatları yüzde 300 oranında artmış durumda. Amplio olarak Haliç bölgesine 2007 yılında yatırım yapmaya başladıklarını hatırlatan Alaeddin Babaoğlu, ‘’Haliç bölgesindeki potansiyel ile ilgili öngörülerimiz ve yatırımlarımız, artan rakamlar ve yatırımlarla bizi haklı çıkardı. Amplio olarak yurtdışında da birçok projede öngörülerimiz sayesinde başarıya ulaşmıştık.’’ diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkuldeki-fiyat-artisi-bircok-gelismis-ulkeyi-geride-birakti_122655.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!