Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye’de Riskler ve Fırsatlar Bir Arada

Gayrimenkul sektörüne yön veren üst düzey yöneticilerin katılımıyla gerçekleşen “Türkiye GRI 2014” organizasyonunda gayrimenkul ve inşaat sektörü mercek altına alındı. ‘Açılış talkshow’una katılan yabancı konuklar, Türkiye’de risklerin fazla olduğuna ama fırsatların da azımsanamayacak kadar çok olduğuna dikkat çektiler.

Elif Hamidi
Türkiye’de Riskler ve Fırsatlar Bir Arada

13-14 Ocak tarihlerinde Ceylan Intercontinental Otel'de gerçekleştirilecek olan “Türkiye GRI 2014” organizasyonunun ilk gününde sektör yöneticileri, “Türkiye’de Kentsel Dönüşüm-Fırsatlar ve engeller”, “Gayrimenkul Fonları-Stratejiler değişti mi?”, “Ticari Gayrimenkul-Ofis, karma kullanım&alternatifler?”, “Alışveriş Merkezleri Geliştirme-Durmak bilmiyor mu?”, “Lojistik Yatırımları ve Geliştirme-Yatırım getirisi dikkate değer mi?”, Sürdürebilirlik-Zorunluluk mu, ihtiyaç mı?” başlıklı konuları masaya yatırdı.

Bio İstanbul’un ana sponsorluğunu yaptığı organizasyonun ilk günü “Kurumsal Yatırımcılar-Türkiye’nin zamanı geldi mi?” başlıklı ‘açılış talkshow’u ile başladı. Bu açılış talkshow’una; Forum Turkey Fund Başkanı Glenn Aaronson, Ece Türkiye Proje Yönetimi Genel Müdürü Andreas Hohlmann,  Bio İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Elie Haddad ve Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu konuşmacı olarak katıldı. Konuşmacılar neden Türkiye’de olduklarını, neden burada yatırım yaptıklarını açıkladılar.

Türkiye büyük riskleri olan bir ülke

Forum Turkey Fund Başkanı Glenn Aaronson, Gaziantep’te bir AVM projesini tamamladıklarını, daha fazla AVM açmayacaklarını, bulundukları yerde daha iyi olmayı hedeflediklerini ifade etti. “Bazı riskler almaya yeni projelerle devam edeceğiz. Bu aslında bir savaş” diyen Aaronson şunları söyledi: “Her ülkede yer almamaya karar verdik. Elbette Türkiye büyük riskleri olan bir ülke ama aynı zamanda fırsatların da var olduğu bir ülke. Türkiye’ye gelişmiş pazarlardan biri olarak bakıyor yatırımcılar”.  

Ece Türkiye Proje Yönetimi Genel Müdürü Andreas Hohlmann da risklere dikkat çekti ve “Teorik açıdan Türkiye’de her şey mükemmel ama pratikte öyle değil” dedi.  

Bio İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Elie Haddad ise, son derece geniş çaplı, geliştirilmiş bir karma proje olan Bio İstanbul projesinin ayrıntılarından bahsetti. Haddad; çocuk hastanesi, araştırma merkezi, üniversite, perakende alanı, cami, metro durağı gibi yapıların bulunacağı projede 1 milyon metrekarelik bir yeşil alan yer alacağını belirtti. Haddad, doğal kaynakların bol olduğu Afrika’nın, yatırımın yeni nesli olacağını belirterek “Çin ve Güney Arabistan gibi ülkeler bizim bir sonraki yeni nesil projelerimiz olacak” dedi. Risk değerlendirme yöntemlerinden bahseden Haddad, “Bizim yatırım kararlarımız açısından, Türkiye’de 5 yıl öncesine göre daha iyi bir ortam var” şeklinde konuştu.

Rekabet kaçınılmaz…

Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, daha çok ofis alanında aktif olduklarını belirtti ve “Konut projelerimiz de var elbette. Geçmişte otel de yaptık ancak artık otel işinden ayrılmış bulunuyoruz” dedi. Stratejilere odaklanmanın önemine değinen Tahincioğlu şöyle konuştu: “Biz Türkiye’de yaşıyoruz; inişlerimiz var, çıkışlarımız var. Enteresan dönemlerden geçiyoruz; ama bunların üstesinden geleceğiz. Şu an stratejilere odaklanma zamanı; stratejik bir oyun zamanı”. Dış yatırımcının Türkiye’ye gelmesini doğru bulduğunu belirten Tahincioğlu, rekabetin kaçınılmaz olduğunu vurguladı: “Türkiye’de yerel şirketler o kadar güçlendiler ki dış yatırımcılarla rekabet edebilir bir duruma geldiler. Eğer stratejik ve uzun vadeli düşünürseniz başarılı olursunuz. Profesyonel ve uzun vadeli düşünen kişiler her zaman başarılı olurlar. Genç bir nüfusa sahip olan Türkiye’de her türlü olanak var. Bütünsel anlamda temellere bakmalıyız. Yatırım açısından hala başarılıyız. Ben Türkiye konusunda iyimser olduğumu söylemek zorundayım”.   

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-riskler-ve-firsatlar-bir-arada_115898.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!