Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kaçağın Nedeni Altyapı Eksikliği

Elektrik borçlarının primlerden tahsiline çalışılırken, uzmanlara göre kaçağı altyapı eksikliği artırıyor...

yapi.com.tr
Kaçağın Nedeni Altyapı Eksikliği

Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre, Güneydoğu’da elektrik savaşı bitmiyor. Elektrik borçlarının, tarım destek primlerinden kesilmesi kararıyla, alacakları için devlet garantisine kavuşan Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ), Güneydoğu’da Kaçak elektriğin önüne geçilemeyeceği görüşünde. Elektrik mühendislerine göreyse kaçağın nedeni altyapı eksikliği...

Ekonomi yönetimi, yeni hükümette, Güneydoğu’da çatışmalara neden olan elektrik kesintilerini ilk icraatlardan birisi olarak gündemine aldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “tarımsal destekten ödemek istiyorum” diyenin elektriğinin açılacağını belirterken, bu plan, henüz hayata geçirilemedi. DEDAŞ’ın, ödemeleri görmeden borçluların elektriğini açmadığı belirtildi.

Önümüzdeki günlerde destek primi alacaklarından elektrik borçlarının otomatik tahsili başlayacak. Kabul etmeyen borçlu, elektriğe veda edecek. Alacakları için devlet garantisine kavuşan DEDAŞ, sözleşme imzaladığı kayıp-kaçak hedefinin yükseltilmesini ve kaçak elektriği azaltma yükümlülüğünün yumuşatılmasını istiyor.

Şirketin durum tespiti, Güneydoğu’da kaçağın engellenemeyeceği yönünde. Bölgede incelemeler yapan elektrik mühendislerinin tespitiyse farklı.

Altyapı zaafiyeti

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Yeşil, “Yapılan devirlere göre şirketlerin kayıp-kaçağı düşürme hedefleri vardı. Ama bunun için altyapı gerekiyor. Altyapı yatırımı yapılmadığından, burada kaçak elektrik kullanımı daha kolay” dedi.

Özel şirketi alacağının, prim ödemelerinden kesintiyle devletçe tahsil edilmesinin rastlanmayan bir uygulama olduğunu belirten Yeşil, “Şirket kaçak hedeflerinin yükseltilmesiyle aslında kayıp-kaçak bedellerini devletin ödemesini istiyor. Elektrik borçlarının prim desteklerinden kesilmesi, devleti tahsilatçı konumuna itiyor” diye konuştu.

Özelleştirmenin ardından dağıtım bölgesinde bakım faaliyetlerinin seyrekleştiği, personelin de azaltıldığı belirtiliyor. Pek çok yerde dağıtım şebekesinin ulaşılabilir olmasıyla buradan alternatif çeken kaçak elektrik aboneleri, kendi trafolarını oluşturup tarlalara kaçak elektrik dağıtabiliyor.

Enerji Bakanı Yıldız, dün bu konuda “Sayaç takılmasını istemeyen çiftçilerimiz var. Bunu doğru bulmuyoruz. Elektrik kullanacaksa onun parasını mutlaka ödemeli” ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kacagin-nedeni-altyapi-eksikligi_124479.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!