Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Gezi Davası' Bir Demokrasi Ayıbıdır!

Taksim Dayanışması üyelerinin 'örgüt kurmak ve yönetmek'le suçlandığı iddianamenin kabul edilmesi üzerine yazılı bir açıklama yağan TMMOB Mimarlar Odası, "Bu dava hukuken yok hükmündedir ve Türkiye için bir demokrasi ayıbı olarak tarihe geçmiştir" dedi.

yapi.com.tr
'Gezi Davası' Bir Demokrasi Ayıbıdır!

Taksim Dayanışması üyesi beş kişinin de aralarında olduğu 26 kişi hakkında 'örgüt kurmak ve yönetmek' ile 'toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet' suçlamasıyla hazırlanan ikinci iddianame, İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nce 17 Mart Pazartesi günü kabul edilmişti. İlk duruşma ise 12 Haziran 2014'te yapılacak.

Gezi sorununu barışçıl yollarla çözebilme arayışındaki yasal kuruluşlardan oluşan Taksim Dayanışması'nın 'suç örgütü' olarak gösterilmeye çalışıldığını vurgulandığı Mimarlar Odası açıklamasında; tamamen hukuksuz bir şekilde açılan söz konusu dava ile demokratik hakların kullanılmasının 'suç' olarak tanımlandığına dikkat çekildi.

TMMOB Mimarlar Odası açıklaması şöyle:

"Taksim Gezi Parkı’ndaki ağaçların yok edilmesine gösterilen tepki, yaşam değerlerini savunmak için meydanlarda ve kamusal alanlarda demokratik taleplerin ortaya koyulduğu eylemler olarak devam etmiştir. Ancak Başbakan Erdoğan’ın 'nefret' söylemi ile birlikte talimatları doğrultusunda artan polis şiddeti ve toplumun demokratik taleplerine karşı iktidarın olumsuz tutumu nedeniyle tüm toplumsal kesimlerin tepkisine dönüşmüştür.

Toplantı ve gösteri hakkını kullanan yurttaşlara karşı şiddet uygulayan hükümet; Gezi sorununu barışçıl yollarla çözebilme arayışındaki yasal kuruluşlardan oluşan Taksim Dayanışmasını 'suç örgütü' olarak gösterme gayretine girişmiştir.

Bu amaçla Başbakan Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda AKP İstanbul İl Başkanlığı’nın müşteki olarak yer aldığı iddianame ile Taksim Dayanışması bileşenlerinin temsilcileri hakkında 'örgüt' suçlamasında bulunulmuştur. 'Demokrasi ve özgürlük' taleplerini dile getiren insanlardan 'intikam alma' amacıyla somut hiçbir delile dayanmayan iddianame Mahkemece iade edilmiş olmasına karşın yeniden düzenlenmiş ve dava açılmıştır.

Demokratik bir hak olan toplantı ve gösteri hakkı doğal olarak, insanların bir araya gelerek kullandığı bir haktır. Ancak ne yazık ki; tamamen hukuksuz bir şekilde açılan bu dava ile demokratik hakların kullanılması 'suç' olarak tanımlanmaktadır.

Gezi eylemleri esnasında toplumun taleplerine kulağını tıkayan AKP iktidarı bu davanın açılmasındaki ısrarcılığıyla; bir 'suçlu' yaratarak, antidemokratik yönetim anlayışını, 'kent, kültür ve çevre değerlerinin' katlini ve 17 Aralık soruşturmaları ile de gündeme gelen bu değerler üzerinden yürütülen 'soygun, hırsızlık, yolsuzluk' hukuksuzluklarını örtbas etme gayretindendir.

Güvenlik güçlerinin kullandığı şiddet nedeniyle hayatını kaybeden ve/veya yaralanan yurttaşların faillerinin bulunması yerine delillerin karartılmasına dahi göz yumulurken; suç sayılabilecek herhangi bir eylemin yer almadığı, hukuki gerekçeden yoksun bir iddianame ile yasal kuruluşların temsilcileri hakkında 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak' suçlamasıyla dava açılması hukuk devleti ile bağdaşmaz. Bu dava hukuken yok hükmündedir ve Türkiye için bir demokrasi ayıbı olarak tarihe geçmiştir.

Bu vesileyle Mimarlar Odası olarak; demokratik haklarını barışçı yollarla kullanan insanların hukuksuz yargılanmasını değil; Gezi sürecinde şiddet emrini veren başta Başbakan R.Tayyip Erdoğan olmak üzere kamu yöneticilerinin ve bu emri uygulayanların yargılanmalarını ve adaletin yerine getirilmesinin gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz".

http://www.yapi.com.tr/haberler/gezi-davasi-bir-demokrasi-ayibidir_118297.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!