Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kalamış Yat Limanı’nda Belirsizlik Sürüyor

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu bölgenin kullanım hakkının Kadıköylüler'den alınmaması gerektiğini vurguladı.

yapi.com.tr
Kalamış Yat Limanı’nda Belirsizlik Sürüyor

Gazete Kadıköy'den Semra Çelebi'nin haberine göre, Koç Holding’in bağlı ortaklığı Tek-Art’ın Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne ait Fenerbahçe–Kalamış Yat Limanı’nın 30 yıl süre ile işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesinde işletme hakkı devri sözleşmesini imzalamaktan vazgeçtiği açıklandı.

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) 664 milyon dolar ile en yüksek teklifi veren Tek-Art’a yat limanının devrini uygun bulmuştu. Ancak mahkemenin imar planı nedeniyle yürütmeyi durdurma kararı vermesi sonrası devir sözleşmesi imzalanamamıştı.

Koç Holding’den yapılan açıklamada, “İmar planı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararının halihazırda kalkmamış olması nedeniyle Tek Art Kalamış’ın İşletme Hakkı Devri Sözleşmesi’nin imzalanmasından vazgeçme kararı ÖİB’ye bildirilmiştir” denildi.

Koç Holding’in yüzde 75.92 hisseye sahip olduğu Tek-Art, 1999 yılından beri Setur Marinalar Zinciri altında marinanın işletmecisi konumunda bulunuyor.

ÖYK Kalamış Yat Limanı’nın gerekli yükümlülüklerin yerine getirilmemesi halinde 654 milyon dolar bedelle ikinci en yüksek teklif sahibi Safi Gayrimenkul ve Yatırımları Sanayi Ticaret AŞ’ye devredilmesine karar vermişti.

İmar planına onay

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı’na yönelik imar planını 17 Mart 2015 tarihinde onayladı. ÖYK’nın konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, ÖYK, Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ adına kayıtlı bin 135 metrekare yüzölçümlü 274 ada, 1 nolu parsel ile 434 bin 538,58 metrekare yüzölçümlü devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanları kapsayan Fenerbahçe Kalamış Yat Limanına yönelik Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Yat Limanı ve Balıkçı Barınağı kullanım kararlarını getiren 1/5.000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı, 1/1.000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı ve Plan Açıklama Raporu’nu onayladı.

“Belediye dava açmıştı”

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, imar planının onaylandığından ve Koç Holding’in ihaleden vazgeçtiğinden basın aracılığıyla haberdar olduklarını belirterek şunları söyledi:

Kadıköy Belediyesi imar planına itiraz etmiş ve dava açmıştı, mahkeme ise yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Bu yürütmeyi durdurmadaki gerekçeleri ortadan kaldırmak için yeni plan yaptılar ama yeni planda da herhangi değişiklik yok, aynı şartlar devam ediyor. Kara ve deniz tarafının yoğunluğunu kullanmışlar. Bu süreç içerisinde planlar tekrar gelecek ve askıya çıkacak. Askı süreci içerisinde itiraz etme hakkımız var, Kadıköylüler açısından bir sıkıntı varsa yeniden itiraz edeceğiz.”

Başkan Nuhoğlu, sürecin çok uzamış olmasından dolayı Koç Holding’in ihaleden vazgeçmiş olabileceğini belirtti, Kadıköy Belediyesi’nin nasıl bir Yat Limanı istediğini şöyle anlattı: “Kadıköy Belediyesi olarak elbette Marina’nın yenilenmesini isteriz ancak yüksek yoğunluk olmaması gerekiyor. Oradaki sahilleri Kadıköylüler kullanıyor. Aynı şekilde kullanmaya devam etmeliler. Kadıköylülerin bu hakkı ellerinden alınmamalı.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kalamis-yat-limaninda-belirsizlik-suruyor_129967.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!