Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kamp Armen Avrupa Gündeminde

İnsan Hakları Derneği (İHD), Tuzla'daki Ermeni Yetimhanesi 'Kamp Armen'in Ermeni toplumuna iadesini sağlamak amacıyla Avrupa Konseyi (AK) ve Avrupa Parlamentosu (AP) nezdinde girişim başlattı.

yapi.com.tr
Kamp Armen Avrupa Gündeminde

İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu üyeleri derneğin İstanbul Şubesi'nin Beyoğlu'ndaki merkezinde düzenledikleri basın toplantısıyla AK ve AP'ye gönderilen mektup ve başvuru hakkında bilgi verdiler. DHA'nın haberine göre, İHD Merkez Yürütme Kurulu üyesi ve aynı zamanda komisyon üyesi Avukat Eren Keskin, Kamp Armen konusu bağlamında Türkiye'nin üyelik başvurusu yaptığı Avrupa Birliği (AB) kriterlerini ihlal ettiğini söyledi. Komisyon olarak Kamp Armen ile ilgili olarak daha önce hazırladıkları bir rapor olduğunu ifade eden Keskin, "Türkiye vakıf malları konusunda, Avrupa Birliği'ne katılım süreci gereği, mecburen reform adı altında iyileştirmeler yaptığını iddia etti. Ancak bu hak ihlaline gerçek anlamda bir çözüm getirilemedi. Mevcut Vakıflar Kanunu gerekçe gösterilerek gasp sonucu üçüncü şahısların eline geçenler ise kapsam dışı bırakıldı. Ancak hazineye geçenlerin de yalnızca yüzde 10'u iade edildi. Azınlık vakıfların bütün gasp edilmiş bütün taşınmazlarının iade edilmesi evrensel insan hakları hukukunun gereğidir" diye konuştu.

'Mektupta, Türkiye'nin taahhüt ettiği AB kriterlerini yerine getirmediğini anlattık'

Kamp Armen'de 55 gündür bir direniş yaşandığına dikkat çeken Keskin, Kamp Armen'in tapusunun Ermeni toplumuna iade edilmemesinin ağır bir insan hakları ihlali olduğu gerekçesiyle konuyu AP ve AK'ye taşıdıklarını söyledi. Eren Keskin, "Mektupta, Türkiye'nin taahhüt ettiği AB kriterlerini yerine getirmediğini anlattık. Türkiye'nin altına imza attığı ve ülkenin anayasası dahil ulusal yasalarının da üstünde yürürlük gücüne sahip olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 14. maddesinde tanımlanan 'ırk ayrımcılığı yasağı'nı açıkça ihlal ediyor" dedi.

'Gaspa derhal son verin'

Türkiye'nin yalnızca ulusal hukuka değil, kendisini bağlayan uluslararası hukuka uymakla yükümlü olduğunu vurgulayan Keskin, "İHD olarak Kamp Armen'in tapusunun derhal Ermeni topluluğuna iadesini sağlamak için gerekli bütün girişimlerde bulunmayı ve konuyu bütün uluslararası platforma taşımayı görev bildik. Türkiye yalnızca ulusal hukuka değil, kendisini bağlayan uluslararası hukuka da uymakla yükümlüdür. Kamp Armen'i Türkiye Ermeni toplumuna iade etmek için gerekli bütün işlemleri derhal yerine getirin, gaspa derhal son verin" ifadelerini kullandı.

Toplantıya Eren Keskin'in yanı sıra Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon üyeleri Ayşe Güneysu, Şiyan Tosun ile İHD Genel Başkan Yardımcısı Meral Çıldır da katıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamp-armen-avrupa-gundeminde_132345.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli'den Loft Koleksiyonu

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!