Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kamp Armen’de ‘Hibe’ Coşkusu

Tuzla’da, Hrant Dink ve eşi Rakel Dink de dahil binlerce Ermeni çocuğun yetiştiği ‘Kamp Armen’ olarak bilinen Tuzla Çocuk Kampı’nın tapusunun iade edileceği haberiyle birlikte, Ermeni vatandaşlar ve kampta 19 gündür nöbet tutan vicdan nöbetçileri büyük bir sevinç yaşadılar.

yapi.com.tr
Kamp Armen’de ‘Hibe’ Coşkusu

Hürriyet'ten Aziz Özen'in haberine göre, kampın yıkılmaması için 19 gündür nöbet tutan aktivistler ve Ermeni vatandaşlar, mülk sahibi Fatih Ulusoy’un, araya Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da girmesiyle, yaklaşık 25 milyon liralık araziyi Tuzla Ermeni Yetimhanesi Vakfı’na bağışlayacağını açıklamasını, birbirlerine sarılıp halay çekerek kutladılar.

Ancak vicdan nöbetçilerinin ortak kararları, kampın tapusu resmen devredilene kadar, nöbeti bırakmamak.

1967-75 yılları arasında 8 yıl ‘Kamp Armen’de kalan Garabet Orunöz (55), bundan sonraki amaçlarını şöyle anlattı: “Biz burada kamp yapıyorduk, yine kamp yapıyoruz. İşgal değil, direniş değil. Şimdi burayı yine en kısa sürede eski haline getirmek istiyoruz ve getireceğiz de. Ama bu sefer sadece ermeni çocukları kalmayacaklar burada. Türkiye’nin yedi bölgesindeki sosyal hizmetlerin bakmakla yükümlü olduğu çocukları buraya getirmek istiyoruz dönemler halinde. Çocukları burada birbirleriyle kaynaştırmak istiyoruz. Bu kaynaştırma esnasında da o çocuklar burada etnik kimliklerini, lisanlarını ve o kültürlerini öğrensinler.”

3 güne çıkar

Garabet Orunöz, tapunun alınması ile ilgili de şöyle konuştu: “Tapunun alınmasıyla ilgili birkaç ufak formalitemiz kaldı. Onları da halettik mi salı veya çarşamba günü tapumuz cebimizde olacak. Tapuyu alınca da yeniden inşaası için kimlerin ilgileneceğini belirleyip plan yapacağız. Burası yapılırken bin 500 çocuğun eli değdi. Yine burada çocuk sesleri, onların koşup oynamalarını istiyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamp-armende-hibe-coskusu_131127.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!