Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kamp Armen'in Yeni Projesi İçin İlk Kazma Vuruldu!

Tamamen yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Kamp Armen'in yeni projesi için ilk kazma vuruldu. Bir bölümü yıkık halde bulunan eski kamp binası tamamen yıkıldı.

yapi.com.tr / AA
Kamp Armen'in Yeni Projesi İçin İlk Kazma Vuruldu!

Suikaste kurban giden gazeteci Hrant Dink'in büyüdüğü yetimhane olarak da bilinen ve tamamen yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Kamp Armen'in yeni projesi için ilk kazma vuruldu. Yaklaşık bin metrekare alan üzerinde bir bölümü yıkık halde bulunan eski kamp binası tamamen yıkıldı.

2015'te Ermeni cemaatine iade edilen Kamp Armen'in (Tuzla Ermeni Yetimhanesi) mülkiyetini elinde bulunduran Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi ve Mektebi Vakfı Başkanı Kirkor Ağabaloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi yetimhaneyi yeniden eski günlerine kavuşturmak amacıyla ilk çalışmaların başlatıldığını söyledi.

Kirkor Ağabaloğlu, "Kamp Armen'in iade edilen bölümünde ilk çalışmalar başlatıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş'ın talimatıyla büyükşehir Anadolu yakası zabıta yıkım ekipleri tarafından ricalarımız doğrultusunda yıkım işlemi gerçekleşti" dedi.
Yıkılan alandaki molozların da birkaç gün içinde temizleneceğini aktaran Ağabaloğlu, şöyle devam etti: "Bu süreçte İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1/5000 plan, Tuzla Belediyesi tarafından da 1/1000'lik planların onaylanmasının ardından, proje çalışmaları tamamlanarak, inşaat çalışmalarına başlanacaktır. Her iki belediyenin de bizlere olan desteklerinden dolayı minnettarız. Bu destekler, iyi bir eser ortaya çıkarmamız konusunda bizi cesaretlendirmektedir."

"Kültürel bir tesis olarak hizmet verecek"

Kamp Armen'in yetimhane özelliğini yitirmeden hizmet vermesinin planlandığını vurgulayan Ağabaloğlu, kampın bir bölümünün henüz kendilerine iade edilmediğini söyledi. Ağabaloğlu, "İnanıyoruz ki başlangıçta verilen söz doğrultusunda geri kalan kısmın iadesi de gerçekleşecektir. Kamp Armen çok güzel bir kültürel tesis olarak hizmet verecek. Hepimizin yüreğinde yara olan Hrant Dink'in anısı da orada yaşatılacak." dedi.

İlk olarak 1950'li yıllarda Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi'nin alt katında Anadolu'dan gelen kimsesiz ya da yoksul Ermeni çocukların barınması amacıyla hizmet veren Kamp Armen, suikaste kurban giden gazeteci Hrant Dink'in de büyüdüğü yetimhane olarak biliniyor.

Dink'in büyüdüğü yetimhane
Yoksul ve yetim Ermeni çocuklarının yuvası olan yaklaşık 70 yıllık yetimhanede ilk kazmanın vurulması, vakfın hazırladığı yeni mimari projenin hayata geçirilmesi için ilk adım olma özelliğini taşıyor. Çalışmalar kapsamında yaklaşık bin metrekare alan üzerinde bir bölümü yıkık halde bulunan eski kamp binası tamamen yıkıldı.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamp-armenin-yeni-projesi-icin-ilk-kazma-vuruldu_157759.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!