Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Karşıyaka Belediyesi’nden TOKİ’nin Arazi Satışına Tepki

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, TOKİ’nin Karşıyaka’daki arazi satışına, “Rant amaçlı olduğu çok açıktır.” diyerek tepki gösterdi.

yapi.com.tr
Karşıyaka Belediyesi’nden TOKİ’nin Arazi Satışına Tepki

İzmir Karşıyaka’da TOKİ tarafından satılığa çıkarılan rekreasyon ve açık spor alanlarının bir bölümünün denizin içinde kaldığının ortaya çıkması sonrası tartışmalar sürerken o alanların satışı da gerçekleşti.

BirGün’de yer alan habere göre; Toplu Konut İdaresi'nin 21 ve 15 milyon TL bedelle satışa çıkardığı Karşıyaka Mavişehir’deki iki alanın toplamda 112 milyon TL’ye satıldığı öğrenildi. İmar planında açık spor tesisi görünen arazi 60 milyon, rekreasyon alanı olan alan ise 52 milyon TL’ye alıcı buldu.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, satışa tepki gösterdi. Bu satışın basit bir satış olmadığını dile getiren Tugay, “Rant amaçlı olduğu çok açıktır. Söz konusu yerlerin ilan edilen fiyata yakın rakamlarda satılması durumunda alma niyetiyle müzayede salonunda bulunurken şahit olduğumuz bu haksız durum Karşıyaka Belediye Başkanı olarak bana ve eşlik eden arkadaşlarımıza büyük acı vermiştir. Yükseltilen satış rakamları belediye bütçesi ile karşılanabilecek miktarlar değildir.” diye konuştu.

Tugay, şöyle devam etti: “Başından beri satılmaması yönünde ikazlarımıza ve belediyeye devredilmesi yönündeki taleplerimize karşın yine ve yeniden rant alanı yaratmak için gerçekleştirildiği çok açık olan bu satışa ve bu alanda gerçekleştirilecek olası bir yapılaşmaya karşı yasal bütün yollara başvuracağımızı, kamudan ve halktan aldığımız güçle mücadelemizi son ana kadar sürdüreceğimizi herkesin bilmesini isteriz. Bu fırsatla önceki satışta satın aldığımız 8,5 dönümlük belediye hizmet alanının, ranttan kurtarılmış olmasının, bu üzüntü verici durumda tek tesellimiz olduğunu da ifade etmek isterim. Bu arazileri alan kişi veya kurumlara hayırlı olsun diyemeyeceğim. Bu alışverişin Karşıyaka halkına saygısızlık olduğunu fark etmelerini umutsuzca bekliyorum.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/karsiyaka-belediyesinden-tokinin-arazi-satisina-tepki_180868.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!