Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Karşıyaka Enerjisini Güneşten Alıyor

Güneş Tarlası’ kuran Karşıyaka Belediyesi, bugüne kadar 600 bin TL değerinde elektrik üretti.

yapi.com.tr
Karşıyaka Enerjisini Güneşten Alıyor

Alternatif enerji kaynaklarının kullanımına dikkat çekmek ve yaygınlaştırmak amacıyla yaklaşık iki buçuk yıl önce ‘Güneş Tarlası’ kuran Karşıyaka Belediyesi, bugüne kadar 600 bin TL değerinde elektrik üretti. Üç tesisin elektrik ihtiyacını karşılayan çevreci yatırım, Karşıyaka Belediyesi için hem enerji hem de gelir kaynağı oldu.

2013 panelle üretim

Karşıyaka Belediyesi tarafından, İzmir Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle kurulan Güneş Tarlası, 2014 yılının son aylarında, Yamanlar Dağı eteklerindeki arazide faaliyete geçirildi. 2013 adet güneş paneli ile üretim yapılan tesiste, bugüne kadar 600 bin liralık (1 milyon 110 bin kwh) elektrik enerjisi elde edildi.

Tesislerin elektrik ihtiyacı karşılandı

Karşıyaka Belediyesi Yamanlar Gençlik Eğitim Merkezi, Yamanlar Piknik ve Mesire Alanı ile Türkan Saylan Kız Öğrenci Misafirhanesi’nin elektrik ihtiyacı buradan karşılandı. İki yılda elde edilen gelirin 115 bin TL’lik kısmı bu üç tesisin elektrik giderleri için Gediz Elektrik AŞ ile mahsuplaşılırken, aradaki rakam gelir olarak belediye kasasına girdi.

“Potansiyeli değerlendiriyoruz”

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Türkiye, güneş enerjisi potansiyeli en yüksek olan ülkeler arasında yer alıyor. Hem ekonomi hem de çevre için bu potansiyelin değerlendirilmesi gerekiyor. Karşıyaka Belediyesi olarak, yerel yönetimler bazında bu alanda öncü konumdayız. Ege Bölgesi’nde Güneş Tarlası’nı kuran ilk belediye olduk. Güneş enerjisinden daha çok yararlanabilmek adına araştırmalarımız ve çalışmalarımız devam edecek” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karsiyaka-enerjisini-gunesten-aliyor_156930.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!