Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kaz Dağları'nda Ormana Giriş Yasaklandı

Çanakkale Valiliği, 274 gündür Kaz Dağları’nı korumak için nöbet tutan yurttaşlara yolladığı tebligatta, koronavirüs tedbirleri kapsamında ormanlara girişin yasaklandığını belirterek alanı terk etmelerini istedi.

yapi.com.tr
Kaz Dağları'nda Ormana Giriş Yasaklandı

Kanadalı firma Alamos Gold ve taşeronu Doğu Biga Madencilik’in Çanakkale Kirazlı’da maden arama faaliyetleri kapsamında binlerce ağaç kesmesinin ardından yurttaşların başlattığı nöbet bitirilmek isteniyor. Valilik, 274 gündür nöbet tutan yurttaşlara yolladığı tebligatta, koronavirüs tedbirleri kapsamında ormanlara girişin yasaklandığını belirterek alanı terk etmelerini istedi.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; Kararı değerlendiren Ekoloji Birliği Eşsözcüsü ve Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Doğan, şirket çalışanlarının hâlâ alanda olduğunu belirterek “Kaz Dağları madencilere değil, yaşam savunucularına emanet edilmeli.” diye tepki gösterdi. Doğan “Alandaki arkadaşlarımız Covid-19 pandemi sürecinin başından itibaren kendilerini izole ettiler ve korudular. Halihazırda sağlıklı olan arkadaşlarımızın alandan boşaltılarak başka yerlere, Covid hastalarının olduğu yerlere gönderilmekte zorlanmaları arkadaşlarımızın hayatını tehlikeye atmaktır.” dedi.

 

 

Alanda drone uçurulmasının yasaklanmasına dikkat çeken Doğan özetle şöyle konuştu: “Çok manidar. Bu tedbirlerin amacının maden şirketlerinin daha rahat çalışmasına olanak sağlamak olduğu aşikârdır. Alandan çıkması, tahliye edilmesi gerekenler çadır direnişçileri değil, orman içindeki madenciler, onların işçileri ve güvenlik görevlileridir. Bu çifte standart kabul edilemez.”

Kaz Dağları Kardeşliği’nden Ferzan Aktaş da, “13 Ekim’den bu yana ruhsatsız olan şirket hâlâ maden alanında varlığını sürdürmektedir. Bu karar onları bağlamıyor mu? Önce onlar gitmeli. Kaldı ki geçen hafta Salda Gölü’nde pandemi gerekçe gösterilerek girişler kapatıldı ve hemen ertesinde iş makineleri bölgeye girdi. Göl çevresinde büyük bir doğa katliamına sebep oldu. Aynı şeyin Kaz Dağları’nın da başına gelmesini istemiyoruz.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaz-daglarinda-ormana-giris-yasaklandi_179652.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!