Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Kentsel Dönüşüm Esnafı Yutmasın!"

İSTESOB Başkanı Yılmaz, "Yıkımlarda esnafın işyerinin adı var. Ancak yapımlarda geçmiyor. Buda esnafın sonu anlamına geliyor" dedi.

yapi.com.tr
"Kentsel Dönüşüm Esnafı Yutmasın!"

Hükümet vatandaşı çürük evlerde oturmaktan kurtarmak için düğmeye bastı. Bunun için önce 'Kentsel Dönüşüm' projesini yaşama geçirdi. Bunun için de 35 ilde yıkımlara başlandı. Bu proje konutları çürük olupta yenileme imkanı olmayan vatandaşları sevindirdi.

Güneş Gazetesi'nin haberine göre, ancak bu işyerleri 'Kentsel Dönüşüm' projesinin uygulanacağı alanlar içinde kalan özellikle küçük esnafı sevindirmedi. Çünkü yıkımda işyerleri vardı ancak yeni işyerinden bahsedilmiyordu. Esnaf şaşırıp kaldı. Yetkililere projedeki durumlarını sordular. Haberleri, konuşmaları takip ettiler Ancak rahatlatıcı bir cevap alamadılar.  'Şimdi ne olacak' ve 'Bizi unuttular mı? sorularıyla  kapı kapı dolaşmaya başladılar.

Yıkımda kalmasın

İstanbul Esnaf Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz'da bu konudan tedirgin. Yılmaz, "6.5 milyon riskli konuttan bahsediliyor. Biz tabii ki vatandaşın çürük konutta oturmasını, ekmek parasını kazanmasını arzu etmeyiz. Ancak esnaf projede unutulursa, ekmek teknesinin kaybıyla yüz yüze kalırsa buna gönlümüz razı gelmez" dedi. Yıkılmak istenen konutların büyük kısmının altında esnafın dükkanının bulunduğunu söyleyen Yılmaz, "Bu şartlarda sadece İstanbul'da 150 bin küçük esnafın işyeri yıkalacak. Bunlara yer verilmediği ya da çarşı yapılmadığı için açıkta kalacaklar. Bunun için mutlaka konut sitelerinde esnaf çarşıları  yapılmalı. Bu projelere konmalı. Ayıca sitelerin altlarına dükkanlar konulmalı. Her bin konutta esnaf için 100 dükkan gerekiyor. Buna göre çarşılar yapılsın. Esnaf yıkımın altında kalmasın" diye konuştu .

3'lü kıskaçta

Planlara bakıldığında çarşılar yerine Alış Veriş Merkezi (AVM) yapılması için yerlerin ayrıldığının görüldüğünü kaydeden Yılmaz, "Böyle dönüşüm olursa esnafın mahalleden silineceği bir dönüşüm yaşanacaktır. Bu küçük esnaf için büyük yıkım olacaktır"diye konuştu. Bir taraftan AVM'lerin diğer taraftan internet alışverişlerinin esnafı perişan ettiğini belirten Yılmaz,"Bunun yanında yıllardır beklediğimiz bir de Perakende Yasası var. Kısacası ensaf bitkisel yaşama girdi. Hiç değilse bu proje esnafa nefes aldırsın" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusum-esnafi-yutmasin_107470.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!