Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Kentsel Dönüşümde Kültürel Değerler Ranta Feda Ediliyor"

Konya Mimarlar Odası Başkanı M. Serdar Işık, yaptığı basın açıklamasında "kentsel dönüşüm"ün "yağma" olduğunu belirterek, hükümetin yeni anayasa ile bu yağmayı kurumsallaştırmak istediğini söyledi. Işık, "Kentsel dönüşümde kültürel değerler ranta feda ediliyor" dedi.

yapi.com.tr
"Kentsel Dönüşümde Kültürel Değerler Ranta Feda Ediliyor"

Konya Mimarlar Odası Başkanı M. Serdar Işık Konya Mimarlar Odası binasında bir basın açıklaması gerçekleştirerek kentsel dönüşüm uygulamalarına tepki gösterdi. Sol haber portalının haberine göre, hükümetin yapmak istediği anayasa ile kentsel dönüşüm yağmasını yasal güvence altına alacağını belirten Işık, ülkenin, bölgesel sorunların ortasına itildiğini ifade etti.

Işık, basın açıklamasında, "Toplumun anayasa üzerinden zapturapt altına alınmaya çalışıldığı bu süreçte, ekonomik perspektif kentsel dönüşüme dayandırılmakta ve insani, bilimsel ve mesleki tüm birikimler yok sayılarak; 3. Köprü, Atatürk Orman Çiftliği, su havzaları, HES, altın madenleri, kıyı yasası, 2B, TOKİ gibi uygulamalarla Cumhuriyet dönemi mimari mirasımız, doğal, tarihi, kültürel değerlerimiz ranta feda edilmektedir" diye konuştu.

Işık, "Bizler, ülkemizin demokratik, eşitlikçi ve özgürlükçü bir Anayasaya kavuşması için 1982 Anayasasının mutlaka değiştirilmesi gerektiğini savunuyoruz. Ancak, gündemde olan, demokratik ve kamusal hakları, kent, çevre ve kültürel kaynakların yok edilmesini ve bunlarla ilgili işlenen suçları Anayasal güvenceye kavuşturmayı, Cumhuriyet'in kazanımlarını ortadan kaldırmayı hedefleyen 'yağmanın anayasasını' reddediyoruz" dedi.

Işık açıklamasını, "Olağanüstü koşullardan geçtiğimiz bu dönemde; başta meslektaşlarımız olmak üzere bütün duyarlı kesimleri, meslek örgütlerimizin, üniversitelerimizin, yerel yönetimlerin 'kamusal özerk' kimliklerini korumaya, doğa-kent-kültür yağmasına dur demeye çağırıyoruz" diyerek sonlandırdı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusumde-kulturel-degerler-ranta-feda-ediliyor_107210.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!