Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüm İsyanı: Evimi Yıktırmayacağım

İstanbul Gaziosmanpaşa Yıldıztabya Mahallesi'nde evleri kentsel dönüşüme tabi tutulan mahalle sakinleri evlerini terk etmiyor.

yapı.com.tr
Kentsel Dönüşüm İsyanı: Evimi Yıktırmayacağım

Gaziosmanpaşa Yıldıztapya Mahallesi’nin riskli alan ilan edilip evlerin kentsel dönüşüme tabi tutulmasına mahalle sakinleri karşı çıkıyor. Evlerinin Tapu tahsis belgelerinin olduğunu söyleyen mahalle sakinleri Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin kendilerine bir an önce tapularının teslim etmeleri gerektiğini ve bu konunun daha hukuksal bir ortamda çözülmesi gerektiğini söylüyor. Radikal'den Hacı Bişkin'in haberine göre, mahallede son zamanlarda hırsızlık olaylarının arttığını,molozların biriktiğini ve elektrik kesintilerinin de sık sık yaşandığını dile getiren mahalleliler belediyenin bu sorunlara acil bir şekilde çözüm bulmalarını istiyor."Beş kardeşiz, gidecek yerimiz yok"

Babasından kalan evin kentsel dönüşümle siteye çevrilmesini istemeyen Ertunç Temur şöyle konuştu: "Bizim arsamız 390 metre kare. Kentsel dönüşüm adı altında evim yıkılsa bana 2 oda 1 salon verilecek. Biz 5 kardeşiz eğer bize arsamızın tapusu verilse 5 daire yapacağız. Her bir kardeşim bir dairede kalır. Evimiz yıkılsa gidecek başka yerimiz kalmayacak. Bizim kirada kalabilecek gücümüz yok. Benim şu an yaşadığım ev babamdan kaldı. Babamın emeklerini bir anda  çöpe atamam. Babam evimizin yıkılacağını duyduğu zaman hastalandı. Kaç defa babamı hastaneye kaldırdım. Doktorlar babamın çok stres yaptığından dolayı hastalandığını söylediler. Bu yüzden babam hayatını kaybetti. Şimdi aynı durumu ben de yaşıyorum. Kardeşlerimle baraber arsamızı kentsel dönüşüme vermeyeceğiz. Beş kardeşimle birlikte bu arsada birer daire yapıp burda yaşamak istiyoruz. Ama şimdi arsamızı alıp site yapmak istiyorlar. Kentsel dönüşümün ilk başlarında bize 3 oda 1 salon ev verilecekti. Belediye şimdi ise bize 2 oda 1 salon vereceğini söylüyor. Evleri yıkılan komşularımız var. Evlerini terk etmek zorunda kalan komşularımıza her ay belediye tarafından 600 tl kira bedeli veriliyor. Ama şu an bir kiralık ev 800 tl. Eğer belediye evimin tapusunu verse müteahhit bana 3 daire verecek neden 2 oda 1 salonlu eve geçiyim. Ben de mahalle sakini olarak kentsel dönüşüme karşıyım."

“Mahallede plakasız araçlar geziyor"

Yıldıztapya Mahallesi’nde son zamanlarda hırsızlık olayların artığını söyleyen Hayat Boytekin, "Özellikle akşam saatlerinden sonra plakasız araçlar mahalleye geliyor.Kim olduklarını bilmiyoruz. mahallede hafta da en az bir kere hırsızlık olayı yaşanılıyor.Bir sabah kalktığımda evimin demir kapısını çalmışlar.Oğlum pazarda çalışıyor o akşamda pazarda satmak için arabada  15 bin liralık elbise vardı.Arabanın kapısını kırıp bütün malzemeleri çalmışlar.Savcılığa başvurduk ama olumlu bir sonuç alamadık" dedi.

3 kişinin plakasız bir araçla belediyeden yardım getirdiklerini söyleyip 200 tl ve telefonunun çalındığını söyleyen 81 yaşındaki Münevver Tumbol ise şöyle konuştu: "3 kişi akşam saatlerinde plakasız bir araçla arabadan indi. Belediyeden yardım getirdiklerini söyleyip evime girdiler. Masanın üstünde 2 yüz liram ve telefonum vardı. Onlar evden çıktıklarında evimi kontrol ettim. 2 yüz liramı ve telefonumu çalmışlardı. Bütün komşularımız aynı durumu yaşıyor.Mahallemizde çöpler toplanmıyor.Işıklar çok yetersiz.Madde bağımlıları yıkılan evlerde tiner çekiyor. Yetkililer mahallemize gelip burdaki durumu görmelidir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusum-isyani-evimi-yiktirmayacagim_143597.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!