Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Keş Deresi Özgür Akacak

Kentsel Dönüşüm Soruşturması

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Çankaya ve Mühye’deki ‘kentsel dönüşüm’ konusunda mahkemenin iptal kararına rağmen benzer kararlar alındığı gerekçesiyle Meclis üyeleri, ifadeye çağırıldı.

yapi.com.tr
Kentsel Dönüşüm Soruşturması

Hürriyet'ten Mert Gökhan Koç'un haberine göre, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Çankaya ve Mühye’de ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı’ ilan ettiği bölgelerle ilgili Ankara 7. ve 12. İdare mahkemelerinin verdiği iptal kararına rağmen, Belediye Meclisi’nde benzer kararların alınması iddiasıyla inceleme başlattı.

Çalışma kapsamında Mülkiye Başmüfettişi Yaşar Özdemir, kararların alındığı bir önceki dönemde görev yapan meclis üyelerini ifade vermeye çağırdı. İçişleri Bakanlığı’nın 5 Haziran 2015 tarihli onayıyla Mülkiye Müfettişliği, Büyükşehir Belediyesi’nde ön inceleme başlattı.

Aynı içerikte karar alındı

Meclis üyelerine gönderilen yazıda, “Mühye Mahallesi Kadastro 1664 ve 1665 sayılı parsellerin Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilan edilmesine ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 17/10/2011 tarih ve 3016 sayılı kararının iptali için Ankara 8. İdare Mahkemesi’nde açılan davada, mahkemece dava konusuna ilişkin işlemin iptaline daire karar verildiği, kararın ilgililere tebliğ edilmesine rağmen Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce söz konusu parseller için iptal edilen meclis kararıyla aynı içerikte olan 21 Ekim 2013 tarih ve 1871 sayılı yeni bir meclis kararı alınarak mahkeme kararına aykırı davranıldığı” ifadeleri yer aldı.

İfade için son gün 29 haziran

Ayrıca, Ak Parti Genel Merkezi yakınlarında olduğu öğrenilen, “Çankaya ilçesi Kadastro 16373 ada 1 sayılı parsel ile 16136 ada 7 sayılı parselde” ilan edilen Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı’na karşı açılan davada da, Ankara 12. İdare Mahkemesi’nin iptal kararına karşın Meclis’te 14 Şubat 2014 tarih ve 334 sayılı yine aynı içerikte yeni bir karar alınarak mahkeme kararlarına aykırı davranıldığı kaydedildi. İddialarla ilişkin olarak Meclis üyelerinin yazılı ifadelerini ve varsa konuyla ilgili belgelerini, 29 Haziran 2015 günü 14.00’e kadar müfettişliğin Büyükşehir Belediyesi’nde bulunan çalışma odasına gönderilmesi istendi.

Meclis, Ulus için olağanüstü toplanacak

Büyükşehir Belediye Meclisi, Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı hakkında verilen yürütmeyi durdurma kararının ardından olağanüstü toplantı kararı aldı. Meclis toplantısı 21 Haziran Pazar günü 14.00’te gerçekleşecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusum-sorusturmasi_132045.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!