Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mali Gücü Yetersiz Şirketler Kentsel Dönüşümü Zora Sokuyor

İstanbul Fikirtepe’de 3 bin 300 konutluk projeye hayata geçirecek Teknik Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, mali ve teknik gücü yeterli olmayan firmaların bölgeye girdiğini belirterek, “Çantacı denen firmalar yüksek bedelle devir yapmak için her adada birkaç hak sahibi ile anlaşma yaptı ve süreci tıkadı" dedi.

yapı.com.tr
Mali Gücü Yetersiz Şirketler Kentsel Dönüşümü Zora Sokuyor

Kentsel dönüşüm projeleri ile adını duyuran Fikirtepe, büyük bir şantiye alanına dönüştü. Bölgede bir yandan yeni binalar yapılırken, yıkılan ya da atıl duran çok sayıda yapı da var. 4 yılı aşkın süredir dönüşümün konuşulduğu bölgede yeni gayrimenkul projesi inşa eden firmalardan biri de Teknik Yapı. Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre, 2 adada çalışmalara devam ettiklerini belirten Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, 2 yeni adada daha proje yapacaklarını ve bölgede yaklaşık 3 bin 300 konut inşa edeceklerini söyledi. Concord adını verdikleri projede ruhsat alıp kat ittifakı kurduklarını ve bu şekilde satışa başladıklarını söyleyen Durbakayım, dönüşümün hızlanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın devreye girmesi gerektiğini söyledi. Mali ve teknik gücü yetersiz şirketlerin bölgede zaman kaybına neden olduğunu belirten Durbakayım şunları söyledi: “Çantacı denilen  firmalar bölgeye gelip her adada birkaç imza topladı. Amaçları inşaat yapmak değil, yüksek bedelle sözleşmeleri devretmek. Şimdi aynı alanda birden fazla şirket olduğu için süreç kitlendi. Keşke işin başında bakanlık ihale gibi yeterliliği olan firmaları sürece dahil etseydi.”

3’te 2 kuralı uygulansın

Bölgede süreci hızlandırmak için 2 önemli adım atılması gerektiğini belirten Durbakayım, “İlk adımda bakanlık birden fazla şirketin girdiği bölgeye müdahale etmeli. İnşaat yapma hakkı daha fazla sözleşme yapana verilmeli, diğer firma o adadan çekilmeli. İkinci önemli konu ise kamulaştırmalar. Kentsel dönüşümde bir alanda 3’te 2 anlaşma yapıldıysa süreç başlar. Bu kural bölgede uygulanmıyor.  Eğer kamulaştırma hızlanırsa, gerçek dışı taleplerle süreci uzatanların önüne geçilir” diye konuştu.

Net-brüt farkına dikkat

Ev satın alırken net-brüt metrekare farkına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Umut Durbakayım, fiyatlandırmanın brüt metrekare üzerinden olduğunu hatırlattı. Fikirtepe’de net-brüt farkında yüzde 50’yi aşan projeler olduğunu belirten Durbakayım, “Metrekare satış fiyatına göre Teknik Yapı en pahalı, ama öyle değil.  100 metrekare diye satılan evlerin neti 50’ye kadar düşüyor. Eğer net üzerinden hesaplama yaparsak daha doğru olur. Bizde net-brüt farkında yüzde 30-35’i geçmiyoruz” dedi. Bölgedeki yeni projelerde metrekare satış fiyatının 7 bin 500- 8 bin 500 lira olduğunu söyleyen Durbakayım, projeler tamamlanınca bunun 10-12 bin lirayı bulacağını öngörüyor. Concord İstanbul’un 2. etabında kampanyalı satışların devam ettiğini belirten Durbakayım, yüzde 10 indirim ve 50 aya sıfır faiz fırsatı sunduklarını, noter masrafını da karşıladıklarını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mali-gucu-yetersiz-sirketler-kentsel-donusumu-zora-sokuyor_130644.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!