Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüme Özel Faiz Tarifesi

Kentsel dönüşüm için özel bir faiz tarifesini 2018’den itibaren hayata geçireceklerini belirten Başbakan Binali Yıldırım, “Harç muafiyeti yüzde 150’ye çıkarılacak” diye konuştu.

yapi.com.tr
Kentsel Dönüşüme Özel Faiz Tarifesi

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı, Antalya'da gerçekleşti. Etkinliğe Başbakan Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile sektörün önde gelen firmaları katıldı. Başbakan Yıldırım, kentsel dönüşümün çok önemli olduğunu belirterek, bu yönde sorunları gidermek amacıyla atılacak adımları anlattı. 2018'den itibaren kentsel dönüşüm için özel bir faiz tarifesini hayata geçireceklerini aktaran Yıldırım, "Vatandaşımıza evin dönüşümü yapacağı binanın metrekaresi kadar harç muafiyeti sağlıyoruz geri kalan bölüm içinse harç alıyoruz. Bu durum dönüşüm yapan vatandaşa yük getiriyor. Bu konuda çalıştık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harç muafiyetini yükseltme kararı aldı. Harç muafiyeti yüzde 150'ye çıkarılacak" dedi. Mülk sahiplerine yapılan ikamet yardımında ikamet bildirme şartının kaldırılacağını aktaran Yıldırım, "Gecekondu sahibi, kiracılar, tapusu olmayanlar ikametini belgelendiremiyor. Bu mağduriyeti gidermek için de mülkiyetini belgelendiremeyenlere de destek vereceğiz" diye konuştu.

Belediyelere destek artacak

Dönüşüm sürecinde vatandaşı yanlış yönlendiren kişilerin olduğuna dikkat çeken Yıldırım, "Mesela hileli hisse devriyle adresi yurtdışına taşıyorlar ve tebligat sorununa neden oluyorlar. Bunun altında da dönüşümün hızını kesmek gibi bir art niyet yatıyor. Artık kentsel dönüşümde elektronik tebligata geçeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşüm yapan belediyelere hem finans hem de kaynak desteği sağlayacaklarını belirten Yıldırım, şunları anlattı:

"Ayrıca belediyelerdeki bürokrasiyi azaltacağız. Plan, parselizasyon süresi ve dönüşüm alanlarında askı sürelerini kısaltacağız. Bina ve parsel bazlı dönüşümden alan bazlı dönüşüme geçişi teşvik edeceğiz. Parsel bazlı destekleri de artıracağız. Kamu idareleri kendi aralarında işbirliği protokolüyle kentsel dönüşüm yapabilecek. Belediyelerimiz birbiriyle çalışabilecek."

Özhaseki: Kur riskini alırız

Kentsel dönüşümün finansmanı için atılacak adımları açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, gerekirse kur riskine katlanıp, kredi alabileceklerini aktardı. Özhaseki, "Maliye Bakanımız ile konuştuk. Kentsel dönüşümün finansmanı için adımlar atacağız. Bu işin finansmanı için gerekirse Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, İslam Kalkınma Bankası'ndan kredi kullanacağız. Kur riskini de biz kamu olarak üzerimize alacağız" dedi. Artık altyapısı olmayan, susuz, elektriksiz köy kalmadığına dikkat çeken Özhaseki, İller Bankası'ndaki fonun da dönüşüm için kullanılacağını kaydetti. Kentsel dönüşümde en büyük görevin belediyelere düştüğünü belirten Özhaseki, yerli ürün kullanarak dönüşümü sağlayan belediyelere sıfır faizli, 2 yıl süreyle kredi vereceklerini aktardı.

Gayrimenkul sertifikasına yeni düzenleme

'Kentsel Dönüşümde Sürdürülebilirlik' panelinde konuşan KONUTDER Başkanı Altan Elmas, gayrimenkul sertifikası üzerine, Sermaye Piyasası Kurulu ile yeni model üzerine çalıştıklarını söyledi. Elmas, "Sertifikada 3 yıllık bir süreç var. Bunun ya konuta dönmesi ya da ödeme yapılması gerekiyor. Bu sertifikaların projeden projeye geçişine müsaade edilirse vatandaşımız 9 yılda konut sahibi olabilecek noktaya gelebilir. Üzerinde çalışıyoruz" dedi. GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin de yerli ve milli olması açısından gayrimenkul sertifikasının önemine dikkat çekti. Torunlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun ise "Finansal alanda yeni politikalar oluşturulup sektöre destek olunması lazım" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusume-ozel-faiz-tarifesi_162223.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!