Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kira Ödemelerinde Hatalı Muhasebe

Sayıştay’ın Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Raporu’nda şehir hastanelerinde muhasebeleştirmenin yanlış yapıldığı ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Kira Ödemelerinde Hatalı Muhasebe

Şehir hastanelerini kira ödemelerinin doğru muhasebeleştirilmesi konusunda uyaran Sayıştay, şantiye halindeki alanlar için yer ve bahçe bakım hizmet ödemesi adı altında “yersiz ödeme” yapıldığını tespit etti.

Cumhuriyet gazetesinden Şeyma Paşayiğit’in haberine göre, Sayıştay’ın hazırladığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Raporu’nda; muhasebe işlemleri incelenen şehir hastanelerinin hesap gruplarına herhangi bir kaydı yapılmadığı, bu nedenle amortisman ve kur farklarının giderleştirilemediği, kira ödemelerinin ise Giderler Hesabı’na borç kaydedilmek suretiyle yapıldığı tespit edildi. Kayıtların mevzuata uygun yapılmaması sonucu yapılan hesapların gerçek ve fiili durumu göstermediği de açığa çıktı.

Raporda ayrıca yap-işlet-devret modeli yatırımlarda, sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmeyen yüklenicilere sözleşmede öngörülen yaptırımların uygulanmadığına dikkat çekildi. Yap-kirala-devret modeli çerçevesinde yaptırılan şehir hastanelerine ilişkin varlık ve yükümlülükler ile envanter işlemlerine ilişkin muhasebe kayıtlarının yapılmadığı, kira ödemelerinin hatalı muhasebeleştirildiği kaydedildi.

Sözleşmeliler yönetici oldu

Rapora göre; taşrada sözleşmeli atananlar, sözleşme süresince merkez teşkilatlarda yönetici kadrolarında görev yaptı. Memur maaş ödemelerinde hatalar yapıldı. Bütçe hesapları, gerçek tutarlardan uzak kaldı.

Banka hesaplarının muhasebe yetkilileri tarafından usulünce incelenmemesi sonucu sağlık tesislerine ait bankada 7 bin 195 lira zamanaşımına uğrayarak eridi. İŞKUR tarafından ücret ödemeleri için gönderilen 21 milyon 793 bin lira muhasebe yetkililerin dışına çıkarak kayıt dışı kaldı.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kira-odemelerinde-hatali-muhasebe_168016.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!