Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kirada TL'ye Geçme Çağrısı AVM’lerde Tutmadı

Döviz kurundaki dalgalanmanın ardından “TL’yle kiraya geçilsin” çağrısı AVM’de tutmadı. AVM’ler TL’ye geçmek yerine kiracısına kuru sabitleme ve indirim sözü verdi.

yapi.com.tr
Kirada TL'ye Geçme Çağrısı AVM’lerde Tutmadı

Döviz kurlarındaki dalgalanmanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da yaptığı "Kiraları TL'yle alın" çağrısına birçok AVM uymadı. Geçen hafta salı günü olağanüstü toplanan AVM yatırımcıları dün de Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile Ankara'da bir araya geldi. Edinilen bilgilere göre, AVM yatırımcıları markalara üçer aylık periyotlarla destek verecek. Ancak kirada TL'ye dönmek yerine kuru sabitleyecek veya indirime gidecek. Toplantıdan sonra açıklamalarda bulunan Gümrük Bakanı Tüfenkci, "Bazı AVM'lerimiz döviz kurunu sabitlemişlerdi. Önümüzdeki dönemde kimisi indirerek, kimisi kendi bütçeleri içinde kiracılara indirim yaparak destek vermeyi düşünüyorlar" dedi. Türk ekonominin büyümeye devam etmesi için herkesin sorumluluk alması gerektiğine dikkati çeken Tüfenkci, yatırımcıları rahatsız edecek veya onlara ilave yük getirecek bir uygulamanın içerisinde bulunmalarının mümkün olmadığını kaydetti.

Avm'lerin yüzde 65'i kuru sabitledi

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü ise, her AVM'nin bu zor dönemde markalara destek vereceğini belirterek, "Kimisi kira indirimi kimisi kur fikslemesi yapacak. Bu zor dönemi beraber el ele aşacağız" dedi. Bakanla görüşmeden önce aralarında destek kararı aldıklarının altını çizen Belgü, şimdiden AVM'lerin yüzde 65'inin kuru fikslediğini, diğerlerinin ise kira indirimine gitmeye başladığını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kirada-tlye-gecme-cagrisi-avmlerde-tutmadi_152857.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!