Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kızılırmak'ta Büyük Tehlike

Türkiye genelinde 2014 yılında yağışların yeterli seviyede olmaması, üzerinde 8 baraj bulunan Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ın debisini olumsuz etkiledi. Nehrin su seviyesi geçen yıla oranla 6 kat düştü.

yapi.com.tr
Kızılırmak'ta Büyük Tehlike Foto: DHA

Türkiye genelinde bu yıl özellikle kar yağışının yetersiz olması, göl ve akarsu kaynaklarını da önemli ölçüde etkiledi. Sivas'tan doğan ve Karadeniz'e dökülen bin 355 kilometre uzunluğu ile Türkiye'nin en büyük nehri olan Kızılırmak da yağış azlığından etkilendi. Devlet Su İşleri 19'uncu Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Kızılırmak'ın Sivas girişindeki Dikmencik mevkiinde Mayıs 2013'te yapılan anlık ölçümlerde, ırmağın debisi, saniyede 48.2 metreküp olarak ölçülmüştü. Bu rakam 2014 yılının Mayıs ayı sonunda yapılan anlık ölçümde ise 8.5 metreküp olarak tespit edildi. Yine Sivas çıkışındaki Söğütlühan mevkiinde Mayıs 2013'te gerçekleştirilen anlık ölçümlerde 66.6 metreküp olarak belirlenen debi, bu yılın aynı ayının sonunda 11.5 metreküp olarak ölçüldü. İki mevkide yapılan ölçümlerde debinin bir önceki yıla göre yaklaşık 6.1 kat azaldığı görüldü. Dikmencik mevkiinde 2000 yılından bu yana yapılan ölçümlerde yıllık ortalama debi 25.28 metreküp, Söğütlühan mevkiinde ise 1964'ten itibaren yapılan ölçümlerde yıllık ortalama debi 36.98 metreküp olarak belirlenmişti. DSİ ekiplerinin Dikmencik ve Söğütlühan mevkilerinde mayıs ayında yaptıkları anlık ölçümlerde, debinin uzun yıllar ortalamasının da çok altına düştüğü görüldü.

Nehir yatağı boş kaldı

Sivas'ın İmranlı ilçesindeki Kızıldağ'ın güney yamaçlarından doğan Kızılırmak üzerinde, Sarıoğlan, Yamula, Kesikköprü, Hirfanlı, Kapulukaya, Altınkaya, Derbent ve Obruk barajları bulunuyor. Devlet Su İşleri 19'uncu Bölge Müdürü Halil İbrahim Dağlıoğlu, Kızılırmak'ın çıkış noktasının İmranlı ilçesindeki Kızıldağ olduğunu ve ismini de oradan aldığını belirterek, "Kızıldağ'daki kar yükünün erimesi ile akışa geçen sulardan oluşan nehrimiz, bu yıl geçen yıla göre istenilen oranda yağış düşmediği ve birde kar olmadığı için daha az akışa sahip. Kuraklık açısından değerlendirdiğimiz zaman muhakkak bizden sonraki bölgelere etkisi olacaktır. Bizim bölgemizi terk etikten sonraki bölgelerde bulunan barajlarda bazı sıkıntılar olabilir. Biz iki noktada ölçüm yapıyoruz. Dikmencik'ten giriş, Söğütlühan'da ise çıkış ölçümleri yapıyoruz. Yaptığımız bu ölçümler sonrası geçen yıl aynı döneme oranla su debisinde 6.1 katlık bir azalma var" diye konuştu.

Bu arada Kızılırmak'ın debisindeki azalma nedeniyle 18 kemerli tarihi Eğri Köprü, Kızılırmak Köprüsü ve Kesik Köprü'deki nehir yatağında vatandaşların gezdiği görüldü.

Kızılırmak'ın Dikmencik mevkisi ölçümleri:

2013 Yılı: Ocak:20.8, Şubat:48.6, Mart:94.4, Nisan:96.6, Mayıs:48.2 metreküp

2014 Yılı: Ocak:5.4, Şubat:7.2, Mart:14.8, Nisan:12.8, Mayıs:8.5 metreküp

Kızılırmak'ın Söğütlühan mevkisi ölçümleri:

2013 Yılı: Ocak:35.9, Şubat:67.9, Mart:131.5, Nisan:130.19, Mayıs:66.6 metreküp

2014 Yılı: Ocak:7.77, Şubat:13.4, Mart:20.3, Nisan:15.9, Mayıs:11.5 metreküp

http://www.yapi.com.tr/haberler/kizilirmakta-buyuk-tehlike_121893.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!