Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Altı Yer Riskli Alan İlan Edildi!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın verdiği yanıt; Türkiye’nin riskli alan ilan edilen yerlerin haritasını ortaya koydu. Buna göre riskli alan ilan edilen altı yer; Amasya, Çorum, Gaziantep, Tokat, Adana, Karaman.

yapi.com.tr
Altı Yer Riskli Alan İlan Edildi!

ANKA'nın haberine göre, Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıdığı tespit edilerek, riskli alan ilan edilen altı yere ilişkin bilgi verdi.

Riskli alan ilan edilen altı yer

Bakan Bayraktar, Amasya İli, Merkez İlçesi Kirazlıdere Mahallesi sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 4.21 hektarlık alan, üzerindeki yapılaşmanın can ve mal kaybına yol açma riski bulunduğu gerekçesiyle Bakanlar Kurulunun kararı ile "riskli alan" ilan edildiğini söyledi.

Bayraktar, Çorum İli, Osmancık İlçesi,Yeni, Hıdırlık, Yazı, Ulucami, Kızılırmak, Cumhuriyet, Gemici, Çay, Güney ve Yeşilçatma Mahalleleri sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 166.24 hektarlık alana ilişkin Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı arasında yapılan yazışmalarda Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Kızılırmak Havzasında yer alan, Çorum İli, Osmancık İlçe Merkezinin, yaklaşık 5000 metrelik bölümünün 6306 sayılı ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’ kapsamında değerlendirilebileceği bildirilmiş olup, üzerindeki yapılaşma, kaya düşmesi ve taşkın riski açısından can veya mal kaybına yol açma riski taşıdığı gerekçesiyle Bakanlar Kurulu Kararı ile "Riskli Alan" ilan edildiğini belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı şöyle devam etti:

"Gaziantep İli, Şahinbey ilçesi, Kurtuluş, Saçaklı, Oğuzlar, Şenyurt, İsmetpaşa, Aydınbaba, Gündoğdu, Sultanselim, Yavuzlar, Alibaba, Kılınçoğlu, Delbes, Daracık, Ulucanlar ve Ünaldı mahalleleri sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 79.04 hektarlık alan ile Cemalgürsel, Çamlıca, Dumlupınar, Etiler, Gültepe, Gümüştekin, Hoşgör, Kahvelipınar, Kıbrıs, Kolejtepe, Kurtuluş, Nuripazarbaşı, Özdemirbey, Saçaklı, Sakarya, Savcılı, Süleymanşah ve Yukarıbayır Mahalleleri de sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 316.53 hektarlık alan Bakanlar Kurulunun 2013/4441 sayılı kararı ile zemin yapısı ve alan üzerindeki yapılaşmanın can veya mal kaybına yol açma riski taşıması gerekçesiyle 'Riskli Alan' ilan edilerek, söz konusu riskli alanlarda 6306 sayılı Kanunda belirtilen uygulamalara ilişkin Şahinbey Belediye Başkanlığı geçici olarak yetkilendirilmiştir.

"Can ve mal kaybına yol açma riski taşıması sebebiyle"

Tokat İli, Merkez İlçe, Kaledibi Mevkii sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 11.76 hektarlık alan üzerindeki yapılaşmanın can veya mal kaybına yol açma riski taşıması sebebiyle Bakanlar Kurulunun 2013/5243 sayılı kararı ile 'Riskli Alan' ilan edilmiştir.

Adana İli, Yüreğir İlçesi, Köprülü Mahallesi sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 29 hektarlık alan zemin yapısı ve alan üzerindeki yapılaşmanın can veya mal kaybına yol açma riski taşıması sebebiyle Bakanlar Kurulunun 2013/5258 sayılı kararı ile 'riskli alan' ilan edilerek, söz konusu riskli alanda 6306 sayılı Kanunda belirtilen uygulamalara ilişkin Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı geçici olarak yetkilendirilmiştir.

Ayrıca, Karaman İli, Merkez İlçe, Hisar, İmaret ve Tahsin Ünal Mahalleleri sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 5 hektarlık alan 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 73. maddesi hükmü gereğince Karaman Belediye Meclisinin 10 Ekim 2011 tarih ve 354 sayılı kararı ile '‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı' ilan edilerek, söz konusu alanda kamu mülkiyetine ait parseller bulunması sebebiyle Bakanlar Kurulu kararı alınmak üzere Bakanlığımıza sunulmuştur. Bahse konu alan eskiyen kent kısımlarının yeniden inşa ve restore edilmesi, kentin tarihi ve kültürel dokusunun korunması amacıyla 2013/5259 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı’ ilan edilmiştir."

ETİKETLER: riskli alan
http://www.yapi.com.tr/haberler/alti-yer-riskli-alan-ilan-edildi_114148.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!