Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Köylünün Merasını Sanayi Alanı Yaptılar

Samsun'un Asarcık ilçesinde köylüler tarafında bir asırdan fazla zamandır kullanılan yaklaşık 12 dönümlük mera alanı imar değişikliği yapılarak sanayi sitesi alanına çevrildi.

yapi.com.tr
Köylünün Merasını Sanayi Alanı Yaptılar

MHP’li Asarcık Belediyesi'nin talebi üzerine AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi, daha önceden köy tüzel kişiliğine kaydedilen ancak mahalle statüsüne geçilince belediyeye ait olan ve köylüler tarafından mera olarak kullanılan Musaağa Mahallesi’ndeki yaklaşık 12 dönümlük arazinin imarını değiştirerek sanayi alanı yaptı.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; ilçe belediyesi de bir süre sonra evlerin ortasında bulunan araziyi açıklanmayan bir rakama çuval fabrikası yapması için bir şirkete sattı.

Evlerin ortasında bulunan arazinin kendilerine bilgi verilmeden satıldığını öğrenen köylüler de meralarını kurtarmak için Samsun 3. İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması için dava açtı. Ancak, arsayı alan şirket asırlık 5-6 çınar ağacını keserek inşaata başladı.

“Dedelerimizden miras kaldı”
İlçe merkezine 2,5 kilometre uzaklıkta bulunan ve yaklaşık 300 kişinin yaşadığı Musaağa Mahallesi’nde yaşayan 56 yaşındaki Alaattin Öksüz, arsanın dedesi tarafından yaklaşık 100 yıl önce köylüler kullansın diye bağışlandığını söyledi.

Sözlü yapılan bu bağışın ardından 1950’li yıllarda köyde çalışma yapan tapu kadastro ekipleri alanı köy tüzel kişiliği üzerine kaydettiğini belirterek, “Bu alanı 100 yıldan fazla zamandır dedelerimiz babalarımız ortak mera olarak kullandı… İmarı değiştirmişler, satışa çıkarmışlar ama bizim haberimiz yok. Öğrenince de imza toplayarak dava açtık. Evlerimizin orta yerine fabrika yapacak, bütün doğamızı yok edecekler. Şimdiden 5-6 tane asırlık çınar ağaçlarımızı kestiler.” dedi.

Fabrikanın bağ ve bahçelere de zarar vereceğini ileri süren köylülerin avukatı Kerami Gürbüz, şöyle konuştu: “Köy tüzel kişiliği üzerine kaydedilen bu alan, köylerin mahalle statüsüne değiştirilmesiyle belediyenin malı oldu. Ancak köylü bu alanı mera olarak kullanmaya devam etti. Daha sonra ilçe belediyesi arazinin imarı değişikliği yapılarak sanayi alanına çevrilmesini Büyükşehir Belediyesinden talep etti. Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 14.09.2021 günü aldıkları karar ile bu alanı ‘sanayi alanı’ olarak değiştirdi.

2015 yılında yapımında başlanan ancak bir süre sonra inşaatı yarım kalan bir sanayi sitesi var. Yıllardır atıl olarak duruyor. Gerçekten bir şey yapmak istiyorlarsa yarım kalan sanayi sitesini bu fabrika yapacak kişiye versinler. Ama bunlar köylünün merasına göz dikmişler.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koylunun-merasini-sanayi-alani-yaptilar_191009.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!