Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kritik Uyarı: İnşaat Sektöründe Kriz Kapıda

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, işsizlikle mücadelenin en etkin araçlarından biri olan inşaat sektörünün ciddi bir krize doğru sürüklendiğine dikkati çekerek, “ Sektör alarm veriyor. Son 15 ayda üretilen her 3 konuttan biri elde kaldı. Faiz ve vergi kolaylığı sağlanmazsa kriz kapıda” dedi.

yapi.com.tr
Kritik Uyarı: İnşaat Sektöründe Kriz Kapıda

Aslan, inşaat sektörünün hem ülke ekonomisinin büyümesinde lokomotif bir güç hem de işsizliğin panzehirlerinden biri olduğunu belirterek, Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre son 15 ayda üretilen 956 bin yeni konuttan 306 bininin elde kaldığını söyledi. “ Bunun anlamı üretilen her 3 konuttan birinin elde kalmış olmasıdır” diyen Aslan, “ Toplam konut stoku 1 milyonun üzerine çıkmıştır. Merkez Bankası’nın konutta fiyat artışlarına ilişkin değerlendirmesinde ise son dört yılda konut fiyatları % 51 oranında artarken enflasyon % 33 düzeyinde kalmıştır. Yani konut üretimi artıyor, satışlar düşüyor, konut stoku büyüyor, konut fiyatları ise bunlardan bağımsız olarak yükseliyor” dedi.

“Kriz alarmı ciddiye alınmalıdır”

Türkiye’de konutun büyük ölçüde iç talebe yönelik olarak üretildiğini, üretimde kullanılan girdilerin önemli bir bölümünün ise ithal edildiğini vurgulayan Aslan, “ Demir çelikten iş makinelerine, çimento üretiminde kullanılan enerjiden asansöre inşaat sektörü ithal girdiye bağımlıdır, bununla beraber etki alanı içindeki 200’den fazla yan sektörle birlikte iç piyasaya odaklıdır. Yani sektör döviz kazandırmıyor. Bu da dış ticaret ve cari açığın büyümesine, yabancı para bağımlılığının artmasına, döviz fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Gelinen noktada dar ve sabit gelirlilerin konuta erişimini kolaylaştıracak yeni bir faiz ve vergi kolaylığıyla sektör desteklenmelidir. Kriz alarmı ciddiye alınmalıdır” diye konuştu. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kritik-uyari-insaat-sektorunde-kriz-kapida_121752.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!