Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"İnşaat Malzemesi Pazarı 2014’te %4-5 Civarında Büyüyecek"

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Dündar Yetişener, inşaat malzemesi pazarının 2014’te yüzde 4-5 civarında büyüyeceğini kaydetti.

yapi.com.tr / AA
"İnşaat Malzemesi Pazarı 2014’te %4-5 Civarında Büyüyecek"

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından düzenlenen 'Siyasi İklim ve Ekonomik Gelişmeler' toplantısında konuşan Dündar Yetişener, ilk çeyrekte Türkiye ekonomisinin yüzde 4,3 , inşaat sektörünün yüzde 5,2, inşaat malzemeleri sektörünün ise yüzde 6 büyüdüğünü belirterek, küresel ve siyasi risklere karşı Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde iyi bir performans sergilediğini kaydetti.

Özel sektör inşaat harcamalarındaki büyümenin geçen yılın tersine kamu harcamalarının önüne geçtiğini, bu yıl alınan yapı ruhsatlarında da ciddi bir sıçrama gördüklerini vurgulayan Yetişener, inşaat malzemeleri sanayinin büyümesinin de geçen yılın ilk çeyreğine göre 2-3 puan daha iyi durumda olduğunu kaydetti.

Yetişener, 2014 yılına ilişkin bu olumlu verilerin, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra da pozitif yönde artarak devam etmesinin ve Türkiye'nin sürdürülebilir bir eksende ekonomik istikrarının sağlanmasının iş dünyası olarak kendilerinin en önemli beklentisi olduğunu belirtti. 2014 yılında ekonominin yüzde 3, inşaat ve inşaat malzemeleri pazarının yüzde 4-5,  inşaat malzemeleri sanayi üretiminin ise yüzde 5, 6 büyümesini  hedeflediklerini dile getiren Yetişener, kamu inşaat harcamalarında 2014 yılı büyüme hedefinin de yüzde 4,5 olduğunu ifade etti.

Foto (soldan sağa): Mehmet Tunaman, Cüneyt Başaran, Dündar Yetişener, Dr. Can Fuat Gürlesel ve Prof. Kerem Alkin

Cüneyt Başaran: FED, bu yaz faizleri artırmayı planlıyor

Bloomberght TV Yayın Koordinatörü Cüneyt Başaran da konuk konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, “Gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye için 2014’ün ikinci yarısında beklenen riskler-fırsatlar“ konulu bir sunum yaptı. ABD ekonomisinin uzunca bir aradan sonra olumlu sinyaller vermeye başladığını belirten Başaran, “ABD ekonomisinde, yüzde 3 büyüme ile yılın tamamlanması planlanmaktadır. FED’in ise normalleşme adına bu yıl sonuna doğru tahvil alım programını bitirme hedefi var. Uzun süredir sıfır faiz politikası ile ilerleyen FED, 2014 yılı yazında faizleri artırmayı planlamaktadır. Beklenen o ki, FED’den esas hamle seneye gelecek” dedi.

İnşaat malzemelerinde üretimi ve ihracatı arttı, ithalat azaldı

Ekonomi Strateji Danışmanlık Hizmetleri Başkanı Dr. Can Fuat Gürlesel de konuşmasında, Türkiye İMSAD’ın her ay yayımladığı ‘Aylık Sektör Raporu’nun, Mayıs 2014 verileri ışığında, inşaat ve inşaat malzemeleri sektörüne ilişkin verileri değerlendirdi. Dr. Can Gürlesel’in verdiği bilgiye göre, 2014 yılı ilk çeyrek döneminde, inşaat malzemeleri sanayinde üretim yüzde 6 arttı. İnşaat malzemeleri sanayinde üretimi en fazla büyüyen alt sektörler; yüzde 60 ile duvar kağıdı, yüzde 29 ile metalden kapı ve pencere, yüzde 23 ile boya, vernik ve kaplayıcı maddeler, yüzde 20 ile elektrikli aydınlatma ekipmanları oldu.

2014 Ocak-Nisan döneminde de inşaat malzemeleri ihracatı artışını sürdürerek, 7,2 milyar dolara ulaştı ve 2013’ün aynı dönemine göre yüzde 4,6 oranında artış gösterdi. İnşaat malzemeleri ithalatı, yüzde 5,6 oranında azaldı ve 3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Öte yandan, AB ve Euro bölgesinde inşaat sektöründe üç yıl süren küçülmeden sonra 2014’ün ilk çeyreğinde yüzde 8,4 oranında büyümesi, inşaat malzemeleri pazarının büyümesini desteklemesi açısından önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. 


İnşaat harcamaları arttı, 38,7 milyar TL’ye ulaştı

Mayıs 2014  ‘Aylık Sektör Raporu” verilerine göre, 2014 yılı ilk çeyrek döneminde, 14.8 milyar TL’si kamu, 23,8 milyar TL’si özel sektör olmak üzere inşaat harcamaları 2014 yılının ilk çeyrek döneminde cari fiyatlarla toplam 38,7 milyar TL’ye ulaştı ve bu hacimle, 2013 yılı seviyesinin üzerinde bir performans gösterdi. 2013 yılında kamu-özel inşaat harcamaları toplamı 141.7 milyar TL, ilk çeyrek dönem inşaat harcamaları ise 32,8 milyar TL olarak gerçekleşmişti.

Yapı ruhsatları ilk çeyrekte sıçradı

Dr. Can Gürlesel’in verdiği bilgiye göre, 2013 yılı ilk çeyreğinde 33,2 milyon metrekarelik bir alan için yapı ruhsatı alınırken, 2014 ilk çeyreğinde yaklaşık bir kat artışla 63 milyon metrekareye sıçradı. Bunun içinde konut ruhsatlarının payı 2013’te 23,9 milyon metrekare iken, 2014’te 44,7 milyon metrekareye yükseldi.  Otel, ofis, ticaret merkezleri ile sanayi-lojistik binalarını kapsayan konut dışı binaların payı da sırasıyla; 9,3 ve 18.4 milyon metrekare olarak gerçekleşti.

Konut satışlarında yüzde 7 oranında gerileme var

2014 Ocak-Nisan döneminde Türkiye genelinde konut satışlarında ise yüzde 7,7 oranında gerileme oldu. 2013 Ocak-Nisan döneminde 369 bin 300 adet olan konut satışı, 2014’ün aynı döneminde yüzde 7 gerileme ile 341 bin 463 adet olarak gerçekleşti. Dr. Can Gürlesel’e göre, konut satışlarındaki gerileme, kredi faizlerindeki artıştan ve tüketici güvenindeki bozulmadan kaynaklandı. Konut kredisi faizlerinde beklenen düşme ile birlikte, konut satışlarındaki gerilemenin yavaşlaması bekleniyor. Bununla birlikte, yabancılara konut satışı, bir önceki yılın Ocak-Nisan dönemine göre 2014’te yüzde 47,9 oranında artarak, 5 bin 194 adete yükseldi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-malzemesi-pazari-2014te-4-5-civarinda-buyuyecek_121272.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!