Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kurumsal Yatırımcıların Gözünden Türkiye'deki Fırsatlar ve Riskler

Bu yıl 5.'si gerçekleştirilen ve ana teması "Türkiye'de Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırımı" olarak belirlenen GRITurkey 2013'ün açılışında konuşan kurumsal yatırımcılar, Türkiye'ye ve onun potansiyeline duydukları güveni dile getirdiler.

yapi.com.tr
Kurumsal Yatırımcıların Gözünden Türkiye'deki Fırsatlar ve Riskler

Global Real Estate Institude (GRI) tarafından Ceylan Intercontinental İstanbul'da düzenlenen ve iki gün süren buluşmanın açılış oturumunda konuşan uluslararası gayrimenkul yatırımcıları, Türkiye gayrimenkul pazarının uluslararası yatırımcılar açısından sunduğu fırsatları, olası risklerle birlikte ele aldılar. Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Krea Gayrimenkul CEO'su Hakan Kodal'ın moderatörlüğünü yaptığı oturumun konuşmacıları ise Forum Turkey Fund Yönetim Kurulu Başkanı Glenn Aaronson, ECE Türkiye Proje Yönetimi Genel Müdürü Andreas Hohlmann ve QUBICON Yönetici Ortağı Patrick van Dooyeweert oldu.

Gayrimenkul sektörü yeni bir yapılanma sürecinde

Devam eden kriz söylentilerine mesafeli yaklaşarak oluşan fırsatları görebilmenin önemini vurgulayan Forum Turkey Fund Yönetim Kurulu Başkanı Glenn Aaronson, "Derinlik ve talep tartışmaları, seçilen lokasyonun önemini gölgede bırakabiliyor. Dönemsel yavaşlamalara karşılık, her zaman ofis, AVM alanlarına ihtiyaç olacaktır" dedi. Eskiden müteahhitlerin, inşaatçıların etkili olduğu sektörü bugün kurumsal yatırımcıların sürüklediğine işaret eden Aaronson, "Bir dönüşüm sürecindeyiz; gayrimenkul sektörünün daha iyi iş insanlarına ihtiyacı var. Bu anlamda olumlu bir dönemden geçiyoruz" diye konuştu. Türkiye'de de inşaat sektörünün değişmekte olduğunu ve Türkiye'nin büyümesini tutarlı bir şekilde devam ettirdiğini kaydeden Aaronson, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye'yi, daha dalgalı bir seyir izleyen Çin, Hindistan ya da Brezilya gibi ülkelerle karşılaştırmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Şimdi, 5 yıl önce atılan adımların sonuçlarını topluyoruz; ben, Türkiye'nin olgunlaşmaya devam edeceğine inanıyorum. Yasal düzenlemeler ve şeffaflık konularında önemli mesafeler alındı; Türkiye'nin muazzam bir büyüme potansiyeli var. Ancak, Türkiye'de yatırımcı olabilmek için de sabırlı olmakta fayda var".

Türkiye, kurumsal yatırımcılar için oldukça cazip

Türkiye gayrimenkul pazarının kurumsal yatırımcılar için çok cazip olduğunu söyleyen ECE Türkiye Proje Yönetimi Genel Müdürü Andreas Hohlmann da, kurum olarak, genç nüfus yapısı ve büyümekte olan ekonomisiyle Türkiye'ye güvendiklerini bildirdi. Hohlmann, Türkiye'nin potansiyelinin başka yerlere göre daha yüksek, bu çerçevede iyimser olduklarını belirtti. Yenileme fırsatlarının da gözardı edilmemesi gerektiğini ifade eden Hohlmann, "Konuya sadece yatırım açısından bakmamak gerek; Türkiye, operasyonel anlamda da önemli fırsatlar sunabilecek bir ülke" dedi. Türkiye'nin taşıdığı risklere de değinen, hala saydamlık ve mevzuat konularında bazı sıkıntılar olduğunu açıklayan Hohlmann, bu noktada 'deneyim' konusunun önem kazandığını sözlerine ekledi ve yeni yatırımcılara titiz ve dikkatli olmaları önerisinde bulundu. Hohlmann, yeni yatırımcıların piyasa bilgisine ihtiyacı olacağına, şeffaflığın bu nedenle önemli olduğuna vurgu yaptı ve mevcut yatırımcıların bu konuda daha şanslı olduklarını söyledi.

Excel dosyalarının ötesini görmeye çalışın

QUBICON Yönetici Ortağı Patrick van Dooyeweert ise yatırımcı adaylarına Türkiye'de hiçbir şeyi cepte görmemeleri, sabırlı olmak gerektiği mesajını verdi. Türkiye'de ciddi oranlarda para kazanma şansı olduğunu, bu nedenle excel dosyalarının ötesine bakmak gerektiğini kaydeden van Dooyeweert, rakamların arkasında her zaman bir hikaye olduğunu anımsattı. Van Dooyeweert, girişimcilere Türkiye'de orta vadeli projelere yatırım yapmaları tavsiyesinde bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kurumsal-yatirimcilarin-gozunden-turkiyedeki-firsatlar-ve-riskler_103798.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!