Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gayrimenkul Sektörü 2013 İlkbaharında Konut Satışlarının Artmasını Bekliyor

Gayrimenkul sektörünün önde gelen isimleri, 2013 yılı beklentilerini açıkladı. 2013'e olumlu bakan sektör temsilcileri, 2012'de yaşanan durgunluğun ardından ilkbaharda konut satışlarında artış bekliyor.

yapi.com.tr
Gayrimenkul Sektörü 2013 İlkbaharında Konut Satışlarının Artmasını Bekliyor

p>Gayrimenkul sektörünün temsilcileri, ntvmsnbc'ye 2012 yılını değerlendirdi ve 2013 yılı için beklentilerini dile getirdi. Seçil Başkaya'nın haberine göre sektörün önde gelen isimleri, konut satışlarında son dönemde görülen canlanmanın 2013 yılında devam edeceğini; özellikle bahar aylarından itibaren satışların normal seyrine dönmesini bekliyor.

Soma İnşaat CEO'su Mehmet Özdemir

2013 beklentiniz nedir?

"Sektör, 2012'yi yüzde 2'lik bir büyüme ile kapatacak gibi gözüküyor. 2013 için büyüme beklentim ise yüzde 4.5 civarında. 2013'te enflasyonun ise yüzde 6.5 civarında seyredeceğini düşünüyorum."

Proje planlarınız nedir?

"Maslak'taki projemiz Spine Tower, ofis ve butik sayıda rezidanstan oluşuyor. 2013 yarısından sonra teslim etmeyi planlıyoruz. 2013 içerisinde Spine Tower'ın üçte bir bütçesinde bir ya da iki projeye başlamayı düşünüyoruz. Kartal'da yine karma kullanımlı, ofis ve AVM'den oluşan 172 bin metrekarelik kapalı alana sahip bir projeye başlayacağız."

EgeYapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı

2012 yılı sektör değerlendirmeniz nedir?

"2012 yılında sektörümüzün gündem maddelerinin başında Mütekabiliyet Yasası'nın Meclis'ten geçmesi geliyor. Yasa ile Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen Körfez Ülkeleri ile gayrimenkul odaklı ticaretin önü açıldı diyebiliriz. Ancak uygulamada bazı sorunlar mevcut, bunların giderilmesiyle yasanın faydalarını daha iyi hissedeceğimize inanıyoruz. Özellikle yabancıya mülk satışı ile ilgili yasanın kapsamı daha da genişletilmeli, oturma hakkı gibi haklar için de bir çalışma yapılması bu alanda ülkemize olan ilgiyi daha da artıracak ve turizm gelirlerinde de gözle görülür bir artış sağlayacaktır. Bir diğer gündem maddesi ise Kentsel Dönüşüm Projesi'nin başlamış olması. Bu iki yasa, 2012 yılında sektörün önemli gündem başlıklarındandı. Bu yasaların sektöre olumlu katkısını önümüzdeki dönemde daha fazla hissedeceğiz."

2013 yılı beklentilerinizi alabilir miyiz?

"2012 yılında sektörün büyüme hamlesi, gayri safi milli hasılanın biraz altında kaldı diyebiliriz. Ekonomide yaşanan yumuşak inişin inşaat sektöründe de gerçekleştiğini görüyoruz. 2013 yılında bu durumun sektöre yarayacağını ve gayrimenkuldeki büyümenin GSMH'den daha yukarıda olacağını düşünüyoruz. 2013 yılı, inşaat sektörü için 2012'ye nazaran daha verimli bir yıl olacak. 2013 yılında, yabancıya satış, kentsel dönüşüm ve sektörün canlanmasında büyük yeri bulunan faiz oranlarındaki gerilemenin de etkisi ile gayrimenkul yine yatırımcıların liste başı enstrümanlarından biri olacaktır.

Bahsettiğim unsurların katkısı ve sektörün önünde bulunan KDV oranları gibi belirsizliklerin de ortadan kalkması ile gayrimenkul sektörü, büyüme hızı ile ülke ekonomisinin ve getirisi ile yatırımcısının 2013 yılında da yüzünü güldürecektir. Ülke tanıtımı, istihdama katkısı, döviz girdisi, ihracat gibi birçok konuda fayda sağlayan sektöre gereken desteklerin verilmesi halinde yalnızca yurt içinde değil yurt dışında da öngörülen hedefler kolaylıkla yakalanabilecektir."

EgeYapı Group'un 2013 yılı faaliyetleri nasıl ilerleyecek?

"2012 yılında Batışehir Projesi'nin üçüncü etabını ve rezidans – ofis – otel konseptli Premium etabını satışa sunduk. Batışehir'in ilk etabında yüzde 95 ve ikinci etabında da yüzde 65'lik bir satış başarısı elde ettik. 2013'te de projeye devam edeceğiz. Anadolu Yakası'nda ise Kartal'da ofislerden oluşan İz Park Projesi'ne start verdik, inşaatı sürdüreceğiz. Yine aynı lokasyonda bulunan rezidans projemiz İz Tower Projesi'ni neredeyse tamamladık ve bu ay sonu itibari ile teslimatlarına başlayacağız. Bunların yanı sıra 2013 Ocak sonu gibi lansmanını gerçekleştireceğimiz yeni karma projemiz de metronun açılmasıyla Kartal'da yer alacak."

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkul-sektoru-2013-ilkbaharinda-konut-satislarinin-artmasini-bekliyor_103642.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!